آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 سیارکی با نام 2009 BD و پهنای 10 مترکه قبلا کشف شده بود ، در اوایل ماه جاری از نزدیکی زمین عبور می کند و تا فاصله ی 400000 مایلی (644000 کیلومتر ) سیاره ی ما پیش می آید . این خرده سیاره هیچ تهدیدی برای ما محسوب نمی شود ، ولی از جهت تحقیقاتی بسیار باارزش و با اهمیت است . 
ستاره شناسان معتقدند که این تکه سنگ یک سیارک هم مدار با زمین است که مسیر حرکت زمین به دور خورشید را دنبال می کند و از فاصله ی 0.1 AU (15 میلیون کیلومتر) دورتر نمی رود.

با جستجو دردیتابیس نقشه ی مداریjpl ناسا که مربوط به حرکت اجرام کوچک می باشد ، تشخیص تمایز میان مسیر مداری زمین و BD 2009 دشوار است و بدقت نشان می دهد که چگونه این سیارک زمین را مانند یک سایه در سفر به دور خورشید دنبال می کند .
در سال 2006 ناسا اعلام کرد که ماه دوم زمین یک سیارک است که YN107 2003 نام دارد (با قطری در حدود 20 متر ) و در طی هفت سال مدار زمین را ترک کرد . این سیارک برای بازگشت دوباره به 60 سال زمان نیاز دارد.
 

 
2003 YN107 نیز هیچ تهدیدی برای ما نداشته و نخواهد داشت ، اما آنچه در این بررسی جالب توجه است ،درک چگونگی برهم کنش این اجسام با زمین است. وجود NEO ها در مدارهای ثابت در اطراف زمین در آینده می تواند برای بشر پرفایده باشد ، برای مثال شاید بتوان با طراحی و برنامه ریزی ماموریت هایی ، از منابع معدنی این میهمانان بهره برداری کنیم.
تا کنون ، اطلاعات کمی در مورد این سیارک 10 متری که در همسایگی زمین ماست بدست آمده است. اما همین اطلاعات کم نیز فرصتی است برای ما تا بتوانیم مدار دشوار آن را دنبال کنیم و بدانیم که آیا سرانجام این سیارک پس از نزدیک شدن به میدان گرانشی زمین به بیرون رانده می شود ( مانند وضعیتی که در سال 2006 برای 2003 YN107 رخ داد) . مشاهدات اولیه نشان میس دهد که 2009 BD سیاره ی ما را برای مدت چند ماه ( یا چند سال ) تا کنون دنبال کرده است و حداقل تا نوامبر سال 2010 در اطراف زمین پرسه خواهد زد ، آنهم در یک فاصله ی 0.1AU تا زمین.

تاکید می شود که 2009 BD هیچ تهدیدی برای کره زمین ندارد و نزدیکترین فاصله ای که با ما خواهد داشت 6444000 کیلومتر است که در مقایسه با فاصله ی اوج ماه که 400000 کیلومتر است بسیار دورتر است. در طی این مدت ، ستاره شناسان خواهند توانست مدار 2009 BD را با دقت بیشتری دنبال کنند . با این حال ، هم اکنون زمین ما یک ماه کوچک دارد که آن را در مدار چرخشی اش به دور خورشید دنبال می کند
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.