آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

دنباله‌دار 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak در بهترین وضعیت رصدی خود قرار دارد و فرصت مناسبی است تا این دنباله‌دار سبز را از نزدیک مشاهده کنید.

 این دنباله‌دار در 25 اسفند 1395 به نزدیکترین فاصله از زمین رسید که در این زمان با دوربین‌های دوچشمی متوسط هم قابل رصد بود. اما در مسیر حرکت این دنباله دار در آسمان شب صورت‌های فلکی خرس بزرگ و اژدها را طی می کند.

41P March April path

شامگاه روز اول فروردین 1396 این دنباله دار به نزدیکی دو جرم معروف اعماق آسمان به نام های M108 و M97 می رسد و می توان این سه را در  میدان دید تقریبی 1 درجه به آسانی مشاهده کرد. قدر تعیین شده برای این دنباله دار هم اکنون 8 است و در بهترین وضعیت رصدی این دنباله دار سبز با قدر +7.5 دیده می شود.

 41P with M97 M108 S

 

 

 

41P Feb March Hisayoshi Kato S

تغییرا درخشندگی دنباله دار در طی 1 ماه گذشته

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.