آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
آسمان شب در این چند ماهه شاهد ظهور دنباله دارهای زیادی بوده که بیشتر آنها دارای قدر پایینی بوده اند. اما در بین آنها دنباله دارد  بوآتینی ( c/ 2007 w1 Boattini ) از موقعیت رصدی مناسبتری برخوردار است.دنباله دار بوآتینی در تاریخ 30 آبان 1385 در حالی کشف شد که قدر آن 18.1 بود. این دنباله دار هم اکنون در صورت فلکی قطب نما ( Pyxis ) قرار دارد و به سوی صورت فلکی کشتیدم ( Puppis ) مسیر خود را ادامه خواهد داد.( به روز شده در 22 تیرماه 1387 )
برای دیدن این دنباله دار   با دوربین ها دوچشمی نیز می توانید به شکار آن بروید. دوربین های مانند 15x70 و 20x80 برای رصد آن مناسب هستند، البته دقت و پشتکار نیز شرط اول است. قدر این دنباله دار در حدود 7 می باشد  و بر طبق پیش بینی ها به حدود قدر 5 نیز خواهد رسید. اما رصد آن در زمانی که قدر آن در بیشترین حال قدری است برای نیمکره جنوبی میسر خواهد بود.
 
 راهنمای رصد دنباله دار بوآتینی
( برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید ) 
 
همانطور که در شکل بالا می بینید، این دنباله دار در آسمان شامگاهی قرار دارد و ما ساعت 21 را برای رصد آن تعیین کرده ایم. در این تصویر دنباله دار به سوی صورت فکی کشتیدم و سپس سگ بزرگ خواهد رفت و رصد آن به دلیل نزدیک شدن به خورشید و کم شدن ارتفاع بسیار مشکل خواهد بود.
دنباله دار بوآتینی در تاریخ 27 خردادماه به حضیض مداری ( نزدیکترین فاصله از خورشید ) خواهد رسید و در این زمان در فاصله 32.1 میلیون کیلومتری خورشید قرار خواهد داشت.
اما در نیمکره جنوبی این دنباله دار در نقطه حضیض در آسمان صبحگاهی دیده خواهد شد. برای مشاهده دنباله دار بواتنی ( c/2007 w1 Boattini )  در نیمکره شمالی می بایست تا روزهای 9 و یا 10 تیرماه منتظر بمانید تا در افق صبحگاهی پدیدار شود. وضعیت رصدی آن به صورتی خواهد بود که در روزهای اولیه به افق تمیز و پاک نیاز است که بتوانید آن را بیابید.
 
( برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید )

این دنباله دار در تاریخ 10 تیرماه در صورت فلکی نهر قرار دارد و به سوی صورت فلکی گاو و سپس قیطس حرکت خواهد کرد. در این زمان قدر این دنباله دار در محدود 6 و 7 است.
شما رصدگران علاقه مند به دنباله دارها می توانید با ترسیم وضعیت روزانه دنباله دار و یا عکاسی از آن گزارش بسیار ارزشمندی از دنباله دار تهیه کنید. گزارش های خود را به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال نمایید.
 
نمونه ای از طرح دنباله دار 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.