آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
  شامگاه روز پنجشنبه دهم دیماه  1388، ماه‌گرفتگی جزئی از تمام ایران قابل مشاهده است. این رویداد زیبا ساعت 22 و 22 دقیقه و 43 ثانیه به وقت محلی ایران با ورود ماه به درون تمام سایه آغاز خواهد شد.

این ماه گرفتگی از دوره‌ی ساروسی 115 و با است و در آخرین روز سال 2009 میلادی روی می‌دهد. بر طبق پیش بینی‌ها که در تصویر زیر می توانید آن را مشاهده نماییدف مرکز بیشترین زمان گرفت در تزدیکی مرز جنوب شرقی ایران قرار دارد. 

 

 

http://nightsky.ir/images/stories/1388/10181.gif

 

ماه گرفتگی در ساعت 20 و 57 دقیقه با ورود ماه به درون نیم سایه‌ی زمین آغاز  خواه شدولی به دلیلتاریکی بسیار کم این ناحیه، از دیدن ان محروم خواهیم بود. با ورود حداکثر 70 درصد ماه به دورن نیم سایه می‌توانید شاهد کمنور شدن ماه به میزان 30 درصد باشید و در این زمان سمت چپ ماه به تاریکی می‌رود. در ساعت 22 و 22 دقیقه و 43 ثانیه با ورود ماه به تمام سایه‌زمین، می‌توانید، شاهد شروع گرفتگی باشید. این گرفتگی در بیشترین حالت با گرفت 7 درصدی روی می دهد. با گذشت 1 ساعتف ماه در ساعت 23 و 22 دقیقه و 41 ثانیه، از درون تمام سایه زمین بیرون خواهد امد و گرفت به پایان خواهد رسید.

 

 

 http://nightsky.ir/images/stories/1388/10182.gif

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.