آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

سیاره مریخ در تاریخ ۱۵ مهر 1399 در فاصله 62,070,492 کیلومتری از زمین قرار گرفت و این نزدیکترین فاصله این سیاره تا زمین در طی ۱۵ سال آینده خواهد بود.

زمین و مریخ هر دو در مداری بیضی شکل، اما با سرعت و فاصله متفاوت به دور خورشید در حال گردش هستند. سیاره مریخ هر 686.97 روز برابر با 1.88 سال زمینی، یک بار به دور خورشید در گردش است. در این بین تقریبا هر 780 روز این دو سیاره به نزدیک ترین فاصله از یکدیگر می رسند.

1012 mars 02


نزدیکترین فاصله سیاره مریخ تا زمین بر اساس محاسبات در تاریخ 6  اکتبر 2020 یا 15 مهر 1399 است که سیاره مریخ در فاصله 62,070,492 کیلومتری از ما است. حالت مقابله سیاره مریخ در تاریخ 13 اکتبر 2020 یا 22 مهر 1399 خواهد بود که در این موقعیت مریخ، زمین و خورشید در یک راستا قرار می‌گیرند. دلیل این اختلاف رویداد، مدار بیضی شکل دو سیاره است که نزدیکترین نقطه آن با زمان مقابله تطابق ندارد.

1012 mars 03


آخرین بار سال ۱۳۹۷ شاهد این رویداد بودیم و نیز نزدیکترین فاصله سیاره مریخ در سال ۱۳۸۲ که در این سال مریخ به فاصله ۵۵ میلیون کیلومتری زمین بعد از ۶۰۰۰۰ سال رسید و مقابله بعدی نزدیک به این فاصله در تاریخ ۱۷ آذر ۱۴۰۱ رخ خواهد داد.
این روزها سیاره مریخ در وضعیت بسیار خوبی برای رصد قرار دارد. این سیاره کمی پس از غروب خورشید، از افق شرقی به مانند جسم نورانی از قدر 2.1- و به رنگ قرمز-نارنجی طلوع می کند و تا صبح روز بعد در آسمان حضور دارد.
رصد و دیدن این سیاره زیبا را با تلسکوپ از دست ندهید.

 

مترجم و عضو هیئت تحریریه آسمان شب ایران

نویسنده: ریحانه کریمی

مترجم و عضو هیئت تحریریه آسمان شب ایران

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.