آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
بیشتر وقتهای پس از غروب خورشید مشاهده سیاره‌ها برای بسیار از علاقه‌مندان به آسمان شب جذاب است. حتی ستاره‌شناسان باتجربه و باسابقه فرصت مشاهده سیاره‌ها و عکاسی از آنها را از دست نمی‌دهند. این بار سیاره زحل یا بهتر است بگوییم ارباب حلقه‌ها پس از غروب خورشید حکمران آسمان شب است. ( خبر به همراه مسابقه است )
اگر پس از غروب خورشید نگاهی به بالای افق شرقی بیندازید، می توانید جرم ستاره مانندی به رنگ زرد رنگ را مشاهده کنید. کمی با دقت به آن بنگرید. می بینید که چشمک نمی زند!!! بله این جرم آسمانی همان سیاره زحل است که از قدر 0.6 می درخشد. حال کمی با تلسکوپ به آن نگاهی بیندازید. حلقه‌هایی زیبای این سیاره به مانند خطی زحل را به دو نیم تبدیل کرده‌اند. اوایل سال 88 و شهریور امسال بهترین زمان برای دیدن حلقه‌های زحل به این شکل است. اگر توجه کرده باشید، بیشتر موافق ستاره ای از قدر 8 یا 9 در اطراف این سیاره در حرکت است. این جرم ستاره نیست. همان قمر مرموز تیتان است که همیشه شاهد اخباری درباره‌ی آن هستیم.
 


اولین مسابقه آسمان شب ایران
در این دست نوشته سوالی را مطرح کرده ایم که با دادن جواب آن، می توانید یکی از برندگان مسابقه‌ی آسمان شب ایران باشد. سوال این مسابقه : چرا سیاره‌ها چشمک نمی‌زنند؟ پاسخ خود را در بخش تماس با ما ارسال نمایید. زمان اعلام برندگان روز شنبه 22 فروردین اعلام خواهد شد.

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.