آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 برای نخستین بار فضاپیمای ژاپنی "کاگویا" توانست از خورشید گرفتگی در سطح ماه عکسبرداری کند.این خورشید گرفتگی این بار با گذر زمین از جلوی خورشید صورت گرفت بطوریکه زمین با پوشاندن خورشید, مانع از رسیدن نور به سطح ماه شد و البته برای اولین بار این رویداد از سطح ماه مشاهده و از آن عکسبرداری شده است.
 
 

 

Penumbral Lunar Eclipse as seen from the Moon.  Credit: JAXA

 

عکس بالا درست در لحظه ای است که زمین بیشترین نور خورشید را پوشانده بود و پدیده "حلقه الماس" رخ داده است.در زمین نیز هرگاه ماه مانع رسیدن نور خورشید به زمین شود خورگرفت یا خورشید گرفتگی رخ می دهد اما این خورشید گرفتگی از این جهت قابل توجه است که در ماه رصد شد و این بار زمین مانع رسیدن نور خورشید به سطح ماه شد. علاوه بر عکس های متعددی که این فضاپیما گرفته است؛ فایل ویدیویی این پدیده نیز در دسترس است و شما می توانید از این لینک به صورت ویدیویی پدیده حلقه الماس را مشاهده کنید.

چگونه در سطح ماه خورشیدگرفتگی روی می دهد؟


وقتی که زمین بین خورشید و ماه قرار می گیرند مانع رسیدن نور خورشید به ماه می شود. البته از این رویداد به صورت عمومی ماه گرفتگی در زمین یاد می کنند. علاوه بر این با رخ دادن این پدیده نور رسیده به سطح ماه نیز کاهش می یابد و از روی زمین ماه را تاریک تر مشاهده می کنیم. در این صورت اگر به ماه سفر کنیم می توانیم شاهد خورشید گرفتگی باشیم!

منبع: www.universetoday.com

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.