آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

تو این شبهای بهاری میخوایم یه سر به آسمون شب بزنیم و شما رو با صورتهای فلکی این فصل آشنا کنیم و بهتون کمک کنیم تا اونا رو پیدا کنید.

قبلا درباره صورتهای فلکی صحبت کردیم و جهت یابی با یکی ازصورتهای فلکی که به شکل ملاقه بود رو یاد گرفتیم.اسم این صورت فلکی "دب اکبر" هست.اگه درشروع فصل بهار اوایل شب به سمت شمال آسمان نگاه کنیم، ملاقه یا همون دب اکبررو می بینیم که روی دسته خودش قرار داره البته  بتدریج به دور ستاره قطبی می چرخه وشما می تونید جابجایی اون رو در طول شب در آسمان مشاهده کنید.

astrokids between polaris


بعد از گذشت ساعتی از اوایل شب،اگر گودی دسته ملاقه(دب اکبر) رو ادامه بدیم به یه ستاره  پرنور نارنجی رنگ میرسیم که اسمش "سماک رامح" به معنای نگهبان دارای سلاح هست این ستاره در یک صورت فلکی به شکل بادبادک قرار داره که بهش"عوا" میگن.اگه همین مسیر رو ادامه بدیم به یه ستاره نسبتا پرنور سفید رنگ می رسیم که پایین تراز"سماک رامح"قرار گرفته(جنوبی تره)و اسمش "سماک اعزل" به معنای نگهبان بی سلاح هست این ستاره در صورت فلکی"سنبله" قرار داره.این دو ستاره در افسانه ها نگهبانان آسمان بهاری بوده اند.

astrokids arcturus spica find 01


یه چیز جالب در مورد ستاره "سماک اعزل" اینه که در زمانهای قدیم این ستاره برای کشاورزان یه نشونه بوده وقتی دراواخر اسفندماه ودر اوایل شب این ستاره طلوع میکرده کشاورزان متوجه میشدن که فصل کشت هست و شروع به کشت گندم میکردن و وقتی در اواخر شهریور این ستاره برای مدتی طولانی غروب میکرده و دیگه در آسمون شب دیده نمی شده محصول خودشون رو درو می کردن.
                                 
خب حالا یه کاری کنیم ،فرض کنیم ملاقه(دب اکبر) رو پر از شیرکردیم وملاقه سوراخه واز اون شیر داره چکه می کنه، اگه چکه ها رو دنبال  کنیم به یه صورت فلکی به شکل "شیر نشسته" می رسیم که بهش صورت فلکی"اسد" گفته میشه.چکه های شیر دقیقا پشت"شیر نشسته" یا همون صورت فلکی "اسد" می ریزه.این صورت فلکی یه ستاره نسبتا  پرنور داره که به رنگ سفید می درخشه وبهش قلب الاسد(قلب شیر)میگن.

astrokids Regulus find 01

هر شبی که آسمون رو صاف وبی ابر دیدید حتما از فرصت استفاده کنید و این صورتهای فلکی جالب رو پیدا کنید.

مدرس ستاره‌شناسی در شهر قزوین، دبیر علمی آسمان شب ایران

نویسنده: مژده رضایی

مدرس ستاره‌شناسی در شهر قزوین، دبیر علمی آسمان شب ایران

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.