آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

وای ماه چقدر قشنگه!!! این صدای بسیاری از کودکان و نوجوانان زمانی است که از دورن چشمی تلسکوپ ماه را می بینند و لذت دیدن تنها قمر زمین را با تلسکوپ تجربه میکنند نه عکسهایی که همه روزه در اینترنت ارسال می شود. در این مقاله سعی کرده ایم راه خرید تلسکوپ را برای شما هموار کنید

 

قدم اول
تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، کدام بهتر است؟ در بسیاری از کتابها و مقاله های رصدی خرید دوربین دوچشمی برای شروع کار رصد آسمان شب پیشنهاد شده است که ما تلسکوپ را به شما پیشنهاد می کنم!!! دوربین دوچشمی را در صورتی پیشنهاد می کنیم که بخواهید پس از یادگیری صورتهای فلکی و اجرام آسمان شب، بیشتر از دیدن آنها لذت ببرید. از یاد نبریم که نمای خوشه های ستاره‌ای در دوربین دوچشمی بسیار زیبا است. دلیل پیشنهاد نکردن دوربین دوچشمی برای رصدهای جدی آسمان شب : بزرگنمایی کم، سنگینی ابزار، نیاز به پایه مناسب، هم قیمت تلسکوپ، سردردهای شدید در صورت تنظیم نبودن دورببن دوچشمی.
بنابراین پیشنهاد اصلی ما تلسکوپ است، آن هم در اندازه‌های متوسط و کوچک برای شروع کارهای جدی رصد آسمان شب. تلسکوپ همانطور که از اسمش نشان می دهد، مخصوص رصد آسمان شب و زیبایی های آن است. این ابزار رصدی می تواند با بزرگنمایی مناسب و داشتن کیفیت مناسب، آسمان شب را آن گونه که هست به شما نمایش دهد.  دلیل انتخاب کردن تلسکوپ : بزرگنمایی بالا، کیفیت اپتیکی، قیمت مناسب

* اما بازهم تأکید میکنیم که انتخاب ابزار رصدی بر اساس سلیقه و نیاز رصدگر است و این مقاله بر اساس تجربیات رصدی نویسنده است.

 

تلسکوپ دانش آموزی بازتابی


قدم دوم :
چه تلسکوپ دانش آموزی یا کوچکی مناسب است؟ امروزه شرکتهای بسیاری ابزارهای رصدی کوچک و مناسب را تولید کرده اند، اما انتخاب در بین آنها سخت است.
اول، انتخاب تلسکوپ اندازه قطر عدسی یا آینه تلسکوپ است. هرچه قطر دهانه ورودی نور بیشتر باشد،کیفیت اپتیکی و تصویر واضحتری را خواهید داشت.
دوم، داشتن فاصله کانونی متناسب با قطر دهانه تلسکوپ است. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد بزرگنمایی بیشتر است ولی از اندازه استاندارد که خارج شود کیفیت اپتیکی کاملا کاهش می یابد. به طور مثال حداکثر فاصله کانونی برای تلسکوپ 9 سانتیمتری  90 سانتی متر است و فاصله کانونی 70 سانتیمتر بسیار ایدآل است.
سوم، انتخاب پایه تلسکوپ بر اساس کارایی آن است. پایه های تلسکوپ به دو دسته سمت - ارتفاعی و قطبی تقسیم می شوند. پایه های سمت - ارتفاعی برای رصدهای سریع و مسابقه ها کاربرد دارد. مدلی از پایه تلسکوپ به نام دابسونی نیز وجود دارد که در دسته سمت - ارتفاعی ها قرار می گیرد. پایه های دابسونی امروزه طرفداران بسیاری دارد که نمونه ای از آن را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

LightBridge Mini Trio

پایه های قطبی از لحاظ رصدی بسیار کاربردی هستند ولی برای رصد با آنها به قطبی کردن نیاز دارد. به منظور قطبی کردن تلسکوپ باید محود بعد به سوی ستاره قطبی نشانه رود تا تلسکوپ هم محور زمین شود. بعد از انجام این تنظیمات تلسکوپ می تواند به راحتی به دنبال هر جرم رصدی حرکت کند. حتی میشود با نصب موتور ردیاب بر روی پاسه قطبی به عکاسی از آسمان شب پرداخت.

تلسکوپ دانش آموزی شکستی و کوچک

قدم سوم:
تلسکوپ شکستی بهتر است یا بازتابی؟ تجربه رصد با هر دو این ابزار بسیار هیجان انگیز است. در بسیاری از موارد تلسکوپ های شکستی قیمت بالاتری دارند، ولی حمل نقل آسان این ابزار رصدی دلیل اصلی اولین انتخاب برای بسیاری ار علاقه مندان است. اما تلسکوپ های بازتابی قطر بیشتر و وضوح بیشتری نسبت به شکستی ها دارند. البته انتخاب این مورد بیشتر سلیقه‌‎ای و بر اساس نیاز رصدگر است.

Skywatcher N 76 300 Heritage Dobsonian

قدم آخر:
تعیین تلسکوپ آخرین قدم است. در این مورد بعد از انتخاب تلسکوپ مورد نظر می توانید آن خریداری کنید و یا قبل از خرید برای اطلاعات بیشتر با مشاور خرید تلسکوپ صحبتهایی را داشته باشد...

 

بخش مخصوص فروش تلسکوپ دانش آموزی و کوچک : www.iranoptic.ir/minortelescope

فروشگاه ایران اپتیک : www.iranoptic.ir

تلفن مشاوره و خرید : 02188856021 - 09120228419 - 02166175765

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.