آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

 سته پژوهشي نجوم دانشگاه شهيد باهنر كرمان و شركت پيشگامان نجوم كوير با هدف آمادگي بهتر رصدگران پيش از برگزاري چهارمين رقابت بين المللي صوفي ، رقابت منطقه ای صوفی برگزار میکنند.
 


به پاس نکوداشت خدمات دانشمند و منجم ایرانی عبدالرحمن صوفی رازي انجمن نجوم ایران شاخه آماتوری تصمیم به برگزاری رقابتی تحت عنوان رقابت صوفی در سطحی بالاتر از رقابت مسیه در فصل تابستان که با شرایط آب و هوایی کشور ما سازگارتر است،کرد. ابوالحسن عبدالرحمن عمربن محمد بن سهل صوفي رازي، معروف به عبدالرحمن صوفي رازي يكي از چهره‌هاي برجسته تاريخ ستاره‌شناسي ايران است. او رصدگري توانا و دانشمندي برجسته بود كه در فاصله سال‌هاي 903 تا 986 ميلادي زندگي مي‌كرد. او علاوه بر فعاليت در رصدخانه‌هاي دوران خود، كتاب دقيقي به نام صور الكواكب را به نوشته تحرير در آورد و در آن ضمن ثبت قدر، رنگ و موقعيت ستاره‌ها به اصلاح ايرادهاي بطلميوس در كتاب مجسطي پرداخت و در عين حال ستاره‌هاي جديدي را ثبت و رصد كرد. او در همين حال مجموعه جديدي از اجرام مه آلود آسمان به نام سحابي‌ها و براي نخستين بار كهكشان امره المسلسله را زير نام سحابي ثبت كرد.

 رقابت رصدي عبدالرحمن صوفي رازي ايران از  سال 1385 در فهرست برنامه‌هاي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران قرار گرفته است، اما از مدت‌ها پيش از آن، بررسي‌هاي متعددي درباره راه‌اندازي آن آغاز شده بود. اين طرح به پیشنهاد پوریا ناظمی و با توجه به دستاوردهاي رقابت رصدي مسيه كه از 10 سال پيش و به ابتكار بابك امين تفرشي از سوي ماهنامه نجوم و پس از آن انجمن نجوم ايران برگزار مي‌شود و نقش موثري در رشد توانايي‌هاي رصدي منجمان آماتور ايراني داشته است و ارزيابي نكات مثبت و منفي آن با هدف برگزاري رقابتي تخصصي‌تر و با تعريف استانداردهاي يك رقابت رصدي كه بتواند افق‌هاي جديدتري را دنبال كند و در آينده تبديل به رقابتي بين‌المللي و فرصتي براي آشنايي ميان رصدگران حرفه‌اي باشد، تعريف شد.

سال 86 اولین دوره رقابت صوفي جنوب شرق ايران در كرمان با موفقیت برگزار شد ؛ امسال نیز هسته پژوهشي نجوم دانشگاه شهيد باهنر كرمان و شركت پيشگامان نجوم كوير  تصمیم گرفتند  بار ديگر  این رقابت را  با هدف آمادگي بهتر رصدگران پيش از برگزاري  چهارمين رقابت بين المللي صوفي ،به صورت منطقه ای در كرمان و استان های جنوب و جنوبشرق ايران با همكاري سازمانها و ارگان هاي استان و انجمن هلال كوير كرمان در12و 13 خردادماه 90 در كمپ كويري شهداد برگزار کند.
 
در دومين رقابت صوفي كرمان پروفسور سيد جليل الدين فاطمي پدر نجوم كرمان به طور افتخاري دبيري علمي اين رقابت را عهده دار شدند و ديگر اعضاي كميته علمي عبارتند از :

دكتر سعيد دوست محمدي

مهندس سعيد بهرامي نژاد

مهندس مانيا رهبان

آقاي احسان رستمي زاده

 

همچنين كميته اجرايي اين رقابت متشكل است از :

محمد جواد پيشگويي (دبير كميته)

سميه حاج خليلي

امين ناظمي

امير كيوان لشكري

فيروز حسيني نسب

آذين احتشامي

ساره اميدواري

سيد امير مسعود عالم زاده

 

اين رقابت در روزهاي 12 و 13 خرداد ماه به ميزباني استان كرمان برگزار خواهد شد.در خلال اين رقابت سومين باشگاه نجوم كرمان به همراه كارگاه هاي آموزشي و بازديد از كوير زيباي شهداد و مناطق گردشگري استان همراه خواهد بود.
 
محل برگزاری رقابت

کمپ کویری شهداد در فاصله 96 کیلومتری شهر کرمان، در حاشیه غربی کویر لوت قرار دارد،این کمپ 4  سال پیش به همت سازمان گردشگری بنا نهاده شد.از امکانات این کمپ می توان به کپرهای زیبا که با برگ درختان نخل بنا شده , برق , آب آشامیدنی ، سرویس بهداشتی ،آمفي تئاتر و... نام برد . برای رسیدن به کمپ کویری شهداد باید از 2 کیلومتری جاده شهداد به ماهان  وارد جاده شهداد-نهبندان شد و پس از طی مسافت 15 کیلومتر , وارد جاده کمپ کویری شد . (سمت شرق جاده ) بعد از ورود به جاده کمپ پس از طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر به کمپ کویری شهداد  خواهید رسید .

 
 
کمپ کویری شهداد در موقعیت طول جغرافیایی 30º 34' 47''شمالی  و عرض جغرافیایی57º 51' 07''   شرقی و با ارتفاع 300 متر از سطح دریا قرار دارد.

celestron banner 02

iranoptic 03