آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

ا فرا رسیدن روز و هفته جهانی فضا جمعیت منجمان مهبانگ برای چندمین سال متوالی به بزرگداشت این روز پرداخت . هفته جهانی فضا که زمان آن از سوی سازمان فضایی ایران از 13 الی 19 مهرماه اعلام شده بود به این ترتیب برگزار شد :

هفته فضا :

با هماهنگی های که قبل از 13 مهر با شهرداری زاهدان شده بود 3 روز از هفته در تلویزیون های شهری فیلم های مرتبط با عرصه فضا پخش شد . ا فرا رسیدن روز و هفته جهانی فضا جمعیت منجمان مهبانگ برای چندمین سال متوالی به بزرگداشت این روز پرداخت . هفته جهانی فضا که زمان آن از سوی سازمان فضایی ایران از 13 الی 19 مهرماه اعلام شده بود به این ترتیب برگزار شد :

هفته فضا :

با هماهنگی های که قبل از 13 مهر با شهرداری زاهدان شده بود 3 روز از هفته در تلویزیون های شهری فیلم های مرتبط با عرصه فضا پخش شد .
در ماهنامه نجم ( ماهنامه داخلی جمعیت منجمان مهبانگ ) به مناسبت این هفته بخش ویژه ای به فضا و دستاورد های فضا  اختصاص داده شد .

روز فضا :

در روز فضا یعنی 19 مهرماه 1387 خورشیدی از ساعت 4:30 الی 21 برنامه ای ترتیب داده شد که در مجموع شامل دوبخش عمده می شد : 1. سخنرانی  2. نمایشگاه
 
 
 
 
 
 
 
در بخش سخنرانی پس از تالاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران ، ابتدا توسط آقای بهنود اشکانی ( دبیر برگزاری روز فضای امسال که جادارد در اینجا کمال تشکر از ایشان را به عمل آوریم ) در مورد فضا و روز فضا ، توسط خانم مهرنوش رشیدی درباره حیات فرازمینی ، توسط بنیامین پیری گزارش برگزاری رقابت صوفی ، توسط آقای مهندس پوریا پهلوان و عماد روجهانی در مورد تاریخچه فضا ، فضانوردی و  نحوه کارکرد شاتل ها مقالاتی ارائه شد . مجری این قسمت خانم آتوسا افغانی بودند .
 
 
 
 
 
در بخش نمایشگاه امسال ، بازدیدکنندگان از غرفه های متنوعی همچون : حیات فرازمینی (مهندس مهدی هزاره مقدم) ، عکاسی نجومی ( صادق کاویانی) ، منظومه شمسی (مسعود موذن) ، نجوم اپتیکی (جواد شهنواز) ، معرفی کتاب های معتبر نجومی (ستاره زائرمیری) ، صورتهای فلکی ، پرسش و پاسخ (فرنوش الله وردی و معصومه رحیمی) ، غرفه کودکان ، کهکشان ها (رامناز رئیسی و نیلوفر گمشاد زهی) و . . . بهره لازم را بردند .

به این ترتیب بزرگداشت روز و هفته جهانی فضا در زاهدان برگزارشد و اهمیت این برنامه بیشتر از این حیث بود که در آستانه سال جهانی نجوم ، سال 2009 میلادی برگزار می شد . امیدواریم که بتوانیم به گسترش این برنامه و دیگر برنامه های مرتبط با علم ستاره شناسی و فضایی بپردازیم . لازم به ذکر است که باز هم یاد آور شویم که دبیر برگزاری این برنامه آقای بهنود اشکانی بودند . عکاسی از نحوه برگزاری هم بر عهده بنیامین پیری بود .

celestron banner 02

iranoptic 03