آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

 باشگاه ستاره شناسی تیرماه 1391 اهواز ( باشگاه نجوم اهواز ) به دلیل تداخل با برخی از برنامه‌های انجمن در روز 2 مرداد ماه 1391 برگزار گردید.
 باشگاه ستاره شناسی تیرماه 1391 اهواز ( باشگاه نجوم اهواز ) به دلیل تداخل با برخی از برنامه‌های انجمن در روز 2 مرداد ماه 1391 برگزار گردید.
ساعت 18 و 30 دقیقه باشگاه کار خود را با سخنان خسرو جعفری زاده مدیر انجمن ستاره شناسی آغاز کرد. ایشان در رابطه با مسائل روز دانش ستاره شناسی، موضوعات اخیر پیرامون جامعه ستاره شناسی ایران، راه‌کارهای مناسب برای تعامل افراد و گروه‌ها، سخنانی را برای حاظران بیان کردند. یکی از مسائل گفته شده توسط ایشان، پیرامون برگزاری نشستی در اهواز با نام باشگاه نجوم اهواز بود. خسرو جعفری زاده در این رابطه گفت  " گروهی با برگزاری نشستی در اهواز و استفاده از نام باشگاه نجوم اهواز که یکی از برنامه های اصلی انجمن در از سال 1384 تاکنون است، زمینه‌ی شکاف بین علاقه‌مندان به دانش ستاره‌شناسی در شهر اهواز را فرآهم کرده و خواهند کرد. من این موضوع را نیک و پسندیده نمی دانم و امیدوارم که با دور اندیشی اعضای انجمن ستاره شناسی اهواز و درست تفکر کردن و رعایت اصول حق کپی رایت و در آرامش، این موضوع ختم به خیر شود."
 

 
در ادامه آقای پویا یاسین زاده اخبار روز دنیای ستاره شناسی را با سرفصل‌های زیر برای شرکت کنندگان توضیح دادند :
-    پروژه سرن
-    خبرهایی از پلوتو، آیا دوباره سیاره خواهد شد؟
-    کشف شهاب سنگ توسط جوان 13 ساله
-    بارش شهابی برساووشی
-    اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی هابل
-    مرگ ریموند داگلاس برد بری آخرین بازمانده نسل طلایی نویسندگان علمی تخیلی
-     شناسایی قدیمیترین دهانه برخوردی سطح زمین
-     رسیدن کاوشگر ویجر 1 به منطقه صفر منظومه خورشیدی
پس از پایان خبرها، خسرو جعفری زاده و پویا یاسین زاده دو خبر مهم در رابطه با پلوتو و بارش شهابی را مورد بررسی و نقد قرار داند.
یکی از مسائل مهم روز دانش ستاره شناسی پروژه سرن است. پروژه‌ای که سروصدای بسیاری بپا کرده و خصوصاً کشف ذره‌ای به نام بوزون هیگز. آقای خالد عطایی با تشریح پروژه سرن و رسیدن به ذره بوزون هیگز، مدت 30 دقیقه برای شرکت کنندگان سخنرانی کردند.
 
 
 
سخنران بعدی آقای میلاد جبوری عباسی بود. ایشان مقاله‌ای مفصل و روان را در رابطه با انفجارهای پروتو گاما ( GRB ) و تأثیران آن بر زمین، را برای شرکت کنندگان توضیح داند. ایشان مطالبی را در رابطه با تاریخچه کشف و سرمنشاء انفجارهای پرتو گاما را به همراه فیلم و تصاویر برای علاقه مندان توضیح داند.
 

 
در میان برنامه آقای خسرو جعفری زاده با نمایش فیلم مستند ساخته خودشان ( time Laps ) نمایی دیگر از دنیای زیبای ستاره شناسی را در پیش روی علاقه مندان به نمایش گذاشتند.
 
 
 
آقای محمود میاحیون از دانشگاه شهیدچمران اهواز به عنوان سخنران جانشین ( به جای سرکار خانم الهه پاکفطرت ) ساعت‌های آفتابی را به صورت علمی و عملی توضیح دادند. ایشان با توضیح انواع ساعت‌های آفتابی و بخصوص ساعت آفتابی دیجیتال! پنجره جدید را در پیش روی افراد شرکت کننده باز کردند.
 


در پایان گزارشی از گذر سیاره زهره و همپوشانی سیاره مشتری توسط ماه و تصاویر پخش شده در بخش زنده آسمان شب ایران برای شرکت کنندگان به نمایش در آمد.
 

 
 
با تشکر از حضور علاقه مندان
روابط عمومی باشگاه ستاره شناسی اهواز
2 مرداد 1391

celestron banner 02

iranoptic 03