آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
حتما تا كنون نام برج تاریخی رادكان در حوالی شهر چناران در استان خراسان رضوی را شنیده اید. برجی كه ساخته دست دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی و یكی از بهترین رصدخانه های تاریخی ایران است. این برج با قدمتی در حدود 700 سال هنوز هم محكم و استوار در دشتی نزدیك شهر رادكان ایستاده است و در ابتدای هر فصل سال، علاقمندان به نجوم و معماری و تاریخ را به پای برج می كشد تا شاهد غروب یا طلوع خورشید از درگاه های برج باشند.
 
كاشف كاربرد نجومی این بنا جناب آقای مهندس منوچهر آرین هستند كه سالهاست روی ابزار آلات نجومی و بناهای تاریخی و كاربرد های نجومی آنها  كار می كنند. كه برای اطلاعات بیشتر در رابطه با برج رادكان را می توانید به وب سایت ایشان مراجعه نمایید.
انقلاب تابستانی امسال برج میزبان دانشجویان كارشناسی ارشد اختر فیزیك دانشگاه خیام مشهد و دانشگاه آزاد مشهد بود.
ساعت 18 روز سه شنبه 31 خرداد با حركت از محل دانشگاه خیام به سمت شهر رادكان برنامه رسما آغاز شد.
سعی بر این بود كه تا پیش از غروب خورشید به برج برسیم تا بتوانیم غروب خورشید را از میانه درگاه برج مشاهده كنیم، كه خوشبختانه همینطور هم شد، دقایقی پیش از غروب به برج رسیدیم و موفق به دیدن غروب خورشید شدیم. خوشبختانه امسال خود جناب مهندس آرین هم آنجا حضور داشتند و افتخار این را داشتیم كه پس از غروب، توضیحات بسیار جامع و كاملی را در رابطه با نكات نجومی، تاریخی، و نحوه كشف برج
از زبان كاشف بنا بشنویم.
 
 
 
با غروب خورشید و تاریك شدن هوا، پس از صرف شام و نماز برنامه رصد آغاز شد.
ابزار آلات ما یك تلسكوپ 8 اینچ دابسونی و یك 8 اینچ سلسترون با سیستم GO TO  بود.
توضیحات صورت های فلكی و سیستم های مختصات توسط جناب آقای مطیعی (رئیس شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران) آغازگر برنامه بود.
سپس رصد اجرام اعماق آسمان با تلسكوپ دابسونی آغاز شد و همزمان در سوی دیگر سایت رصدی، عكسبرداری از اجرام غیر ستاره ای و آموزش روش های عكاسی نجومی،  با تلسكوپ سلسترون، بسیاری را محو تماشای تصاویر رنگی گرفته شده از M57  و دیگر اجرام كرده
 بود.
 
 
لازم به ذكر است حضور جناب آقای دكتر قنبری (رئیس انجمن نجوم ایران) ، دكتر صالحی و دكتر آهنج (اعضای هیئت علمی گروه فیزیك دانشگاه خیام) گرمابخش این شب رصدی بود.
 
 
رصد اجرام از روی لیست هایی كه از قبل تهیه و در اختیار دانشجویان قرار گرفته بود تا ساعت 3 بامداد بی وقفه ادامه داشت كه خود نشاندهنده علاقه زیاد شركت كنندگان بود، عكسبرداری از اجرام اعماق نیز تا پاسی از شب ادامه داشت.
با اذان صبح و اقامه نماز ، و گرفتن عكس دسته جمعی به سمت مشهد برگشتیم و ساعت 6 صبح با  رسیدن به دانشگاه خیام رسما  این برنامه پایان یافت.
 
 
 

نویسنده:

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.