آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
شامگاه 11 آذرماه 1387 فرصت مناسبی شد تا باردیگر مردم اهواز را به رصد زیبایی های آسمان شب دعوت کنیم. در این شب سیاره ناهید، مشتری و هلال ماه در نزدیکی یکدیگر بودند و این اجتماع زیبا به همراه رصد هر یک از آنها توسط تلسکوپ لذت دیگری برای مردم داشت.
رصد عمومی بر اساس برنامه از قبل اعلام شده از طریق رسانه جمعی از ساعت 17 در محل پارک طوبی برگزار شد. در ابتدا اعضای انجمن ابزارهای رصدی که شامل تلسکوپ 8 سانتیمتری WillamOptics و 8 اینچی، 10 اینچی ، 6 اینچی و 5 اینچی بودند را در محلهای تعیین شده مستقر نمودند. برخی از علاقه مندان در همان زمان اولیه رصد خود را به پای ابزارهای رصدی رساندند تا بتوانند این مقارنه را رصد کنند.
پس از گذشت نیم ساعت و تاریک شدن تدریجی آسمان، تعداد شرکت کنندگان در این رصد بسیار زیاد بود به طوری که تعداد ابزار تدارک دیده شده بسیار کم بنظر می رسید. در پای هر تلسکوپ 10 الی 15 نفر از علاقه مندان حضور داشتند و اعضای انجمن بوسیله تلسکوپها این رویداد را به آنها نشان می دادند.
در بین رصد عمومی خسرو جعفری زاده بوسیله نور لیزر برخی از ستاره گان معروف و صورتهای فلکی را به مردم نشان دادند و ستاره ی قطبی که بسیاری از مردم تصور می کردند بسیار پونور است را به آنها نشان دادند تا این اشتباه را اصلاح کنند.
این رصد با توجه به تعداد بسیار زیاد شرکت کنندگان در ساعت 19:30 دقیقه به پایان رسید. برطبق آمار گرفته شده 170 الی 190 نفر از این رصد عمومی بازدید داشتند که این موضوع باعث دلگرمی مدیریت انجمن و اعضای انجمن ستاره شناسی اهواز شد.پس از پایان رصد نیز برنامه ریزی برای رصد عمومی بعدی در شب ماه 14 ماه قمری برابر با جمعه 22 آذرماه انجام خواهد شد.

از افراد زیر که در برگزاری این رصد تلاش بسیار کردند کمال تشکر را داریم:

زهرا خادمی، نسترن آهنین، مسعود رضا زاده، سید جلال جزایری، مهدی جمشیدی پور و خانم حاجی آقایی
 
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1387/AhvazAstro_8709111.jpg
 
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1387/AhvazAstro_8709112.jpg
 
 http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1387/Jafarizadeh_8709111.jpg
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.