آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

سیاره مریخ که به دلیل خاک اکسید شده، سیاره سرخ هم نامیده میشود؛ ظاهر بسیار متفاوتی از شکل سبز و آبی سیاره ما دارد. اما این دو سیاره در بعضی مواقع میتوانند شبیه به یکدیگر هم باشند، مانند این عکس که توماس پسکت فضانورد آژانس فضایی اروپا هنگامی که در ایستگاه فضایی بین المللی بود آن را ضبط کرد.
 


او درباره این عکس نوشت: هیچ ابری به چشم نمیاید و رنگ قرمز به افق کشیده میشود؛ من با دیدن این صحنه فکر کردم به دور سیاره مریخ در حال چرخش هستم.
 
مشاهده رشته کوه های تاریک در این تصویر به ما می گوید که این کوه ها بخشی از "صحرا" هستند، بیابانی که ۳۱ درصد از کل قاره آفریقا را به خود اختصاص داده است و به دلیل داشتن شن های نارنجی رنگ بسیار مشهور است.
 
این تصویر به ما یادآور میشود که با وجود اینکه به طور میانگین ۲۲۵ میلیون کیلومتر فاصله بین سیاره مریخ و زمین است اما این دو سیاره گاهی بسیار بیشتر از آنچه تصور میکنیم شبیه به یکدیگر هستند.

celestron banner 02

iranoptic 03