آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 شاتل فضایی آتلانتیس و هفت خدمه ی فضانورد خود به سفر یازده روزه اش که چیزی حدود 7.2 میلیون کیلومتر را شامل می شد ، عصر امروز در ساعت 18:15 دقیقه ( به وقت مرکزی ایران ) با فرود در مرکز فضایی کندی واقع در ایالت فلوریدای امریکا پایان داد .
این ماموریت که STS-129  نامیده شد ، شامل سه راه پیمایی فضایی و اتصال دو پلت فرم به بدنه ایستگاه فضایی بین المللی بود . این پلت فرم ها قسمت های یدکی بزرگی را برای زمانی که شاتل ها بازنشسته شدند نگه داری می کند . زیرا پس از بازنشستگی شاتل ، امکان انتقال این حجم از تجهیزات وجود ندارد . خدمه شاتل حدود 14000 کیلوگرم تجهیزات و قسمتهای جایگزین برای سیستمهای تامین کننده قدرت ایستگاه را با خود به فضا بردند . همچنین در این ماموریت نیکول استوت، یکی از خدمه های ایستگاه ، همراه آتلانتیس و دیگر سرنشینان  به زمین بازگشت ، استوت پیش از این حدود 91 روز را در این ایستگاه اقامت داشت .
 
بازگشت آتلانتیس به زمین 

 

 با به پایان رسیدن ماموریت آتلانتیس ، سکوی پرتاب برای ماموریت STS-130  شاتل فضایی اندیوردر ماه فوریه سال 2010 آماده سازی می شود .

خبرنگار آسمان شب ایران
www.nightsky.ir

نویسنده: خبرنگار آسمان شب ایران

خبرنگار آسمان شب ایران www.nightsky.ir

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.