آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 دیدن رویداد عجیب دیشب در سراسر ایران و کشورهای شمالی ایران، موجی از هم همه و سوال در بین مردم را پدید آورده است. بر این اساس تیم تحقیقاتی آسمان شب ایران با بررسی موضوع و تصاویر ارسالی و تحقیق از برخی مراکز کنترل فضایی به نتایجی رسیده است که نگرانی در مورد این موضوع را از بین خواهد برد.
همچین رویدادی در خرداد 1386 دیده شده بود و به همین شکل سوال بسیاری برای مردم پدید آمد. اما رویداد دیشب ( 18 خرداد 1391 ) منشاء آن " تخلیه سوخت موشک در فضا " است. تصور بسیاری از مردم در مورد آن ماهواره جاسوسی، موجودات فضایی و برخی موراد دیگر بوده، که هیچکدام صحت ندارد.
 
بر اساس تحقیقات انجام شده، این سوخت مربوط به یکی از موشکهای روسی بوده که در آسمان روسیه ( شهر ولگاگراد ) دچار نقص فنی شده است و با آزاد سازی سوخت آن این پدیده بوجود آمده. 
 
در این مورد خاص، مقدار آزادسازی سوخت موشک بسیار بیشتر مورد سالهای قبل بوده و به همین دلیل بزرگی آن بیش از حد معمول گزارش شده.
 
 
لحظه نخست این رویداد
 
نخست به شکل یک دنباله دار در آسمان ظاهر گشته و پس از مدتی شکل اصلی آن که شامل یک توپ گرد و مخروطی بزرگ است پدید آمده. با تخلیه بیش از حد سوخت، مخروط آن نمایانتر شده است.
 
 
اینگونه پدیده‌ها در سراسر دنیا در زمانی که موشک های ماهواره بر و یا خود ماهواره ها اقدام به تخلیه سوخت در فضای خارج از زمین می کنند، قابل دیدن است.
 
 این پدیده در آسمان نروژ
 
 
دلیل نورانی بودن آن نیز " بازتاب نور خورشید از سوخت پخش شده در فضا " است و دلیل دیگری بر اثبات آن وجود ندارد.
 
 
طرحی از این رویداد
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.