آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 ساعتی پیش کپسول حامل سه فضانورد چینی به زمین بازگشت. این کپسول فضایی در یکی از بیابانهای شمال چین فرود آمد. فضاپیمای شن جو - 9 دوازده روز پیش برای اتصال به آزمایشگاه فضایی چین و قرار گرفتن در مدار زمین و عملیات فضایی به فضا پرتاب شده بود.
این فضاپیما صبح امروز به وقت محلی در منطقه تعیین شده در مغولستان داخلی فرود آمد. مقامات بلندپایه چین از جمله ون جیابائو ، نخست وزیر، به صورت مستقیم این عملیات را از دور زیرنظر داشتند.
 
 

 
 
 
 شبکه های تلویزیونی چین با قطع برنامه های عادی خود ، این رخداد علمی را به صورت مستقیم برای مخاطبان خود پخش کردند. جینگ های پنگ و لیو وانگ دو فضانورد مرد این فضاپیما و خانم لیو یانگ تنها فضانورد زن ، این ماموریت فضایی را به صورت موفقیت آمیز انجام دادند.
 

 
 
نخست وزیر چین پس از فرود موفقیت آمیز این فضاپیما، پیام تبریکی برای ملت چین قرائت کرد. چین با موفقیت در این مسیر، یک گام بزرگ به ساخت نخستین ایستگاه فضایی تا سال دوهزار و بیست نزدیک می شود. عملیات پرتاب فضاپیما با یک فروند راکت حامل به نام لانگ مارچ اف ساخت چین و از مرکز ماهواره ای جیو چوان در استان گانسو در شمال غرب این کشور انجام شده بود.
 
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.