آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 ساعتی پیش کپسول حامل سه فضانورد چینی به زمین بازگشت. این کپسول فضایی در یکی از بیابانهای شمال چین فرود آمد. فضاپیمای شن جو - 9 دوازده روز پیش برای اتصال به آزمایشگاه فضایی چین و قرار گرفتن در مدار زمین و عملیات فضایی به فضا پرتاب شده بود.
این فضاپیما صبح امروز به وقت محلی در منطقه تعیین شده در مغولستان داخلی فرود آمد. مقامات بلندپایه چین از جمله ون جیابائو ، نخست وزیر، به صورت مستقیم این عملیات را از دور زیرنظر داشتند.
 
 

 
 
 
 شبکه های تلویزیونی چین با قطع برنامه های عادی خود ، این رخداد علمی را به صورت مستقیم برای مخاطبان خود پخش کردند. جینگ های پنگ و لیو وانگ دو فضانورد مرد این فضاپیما و خانم لیو یانگ تنها فضانورد زن ، این ماموریت فضایی را به صورت موفقیت آمیز انجام دادند.
 

 
 
نخست وزیر چین پس از فرود موفقیت آمیز این فضاپیما، پیام تبریکی برای ملت چین قرائت کرد. چین با موفقیت در این مسیر، یک گام بزرگ به ساخت نخستین ایستگاه فضایی تا سال دوهزار و بیست نزدیک می شود. عملیات پرتاب فضاپیما با یک فروند راکت حامل به نام لانگ مارچ اف ساخت چین و از مرکز ماهواره ای جیو چوان در استان گانسو در شمال غرب این کشور انجام شده بود.
 
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.