آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: طراحی و ساخت مدل مهندسی شده ماهواره امیركبیر تمام شده و این ماهواره در انتظار پرتاب است . این ماهواره طبق برنامه زمان بندی شده و احتمالا توسط پرتابگر سیمرغ پرتاب می شود .
دكتر 'حمید فاضلی' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا خاطرنشان كرد كه سازمان فضایی ایران كارفرمای این پروژه و دانشگاه امیركبیر پیمانكار این پروژه است . در حال حاضر نمونه مهندسی این ماهواره آماده شده است و نمونه فضایی آن نیاز به آزمایش ها و تست های بیشترمحیطی دارد.

همچنین دكتر 'علیرضا رهایی' رییس دانشگاه صنعتی امیركبیر نیز درمورد آخرین وضعیت ماهواره امیركبیر به خبرنگار ایرنا گفت: این ماهواره مراحل طراحی و ساخت را پشت سر گذاشته است وهم اكنون در انتظار پرتاب قرار دارد. مشكل اصلی در پرتاب ماهواره امیركبیر، پرتابگر است و به محض آماده شدن سیستم پرتاب كننده ، پرتاب انجام می شود .

وی گفت : با توجه به وزن این ماهواره نمی توان از پرتابگرهایی كه تاكنون مورد استفاده قرار می گرفتند، برای پرتاب آن استفاده كرد.

دكتر ' مصطفی صفوی' مدیر پروژه طراحی وساخت ماهواره امیركبیر نیز چندی پیش در مراسم هفته جهانی فضا یادآور شد كه ماهواره امیركبیر در مدار661 كیلومتری زمین قرار خواهد گرفت و ارتفاع آن از ماهواره های نوید علم وصنعت، امید، رصد و ماهواره دانشگاه صنعتی شریف بیشتر است.

به گفته وی طول عمر این ماهواره كه از جمله ماهواره های كوچك تحقیقاتی است ، سه تا پنج سال است و80 كیلوگرم وزن دارد.

صفوی خاطرنشان كرد: هدف از ساخت ماهواره های كوچك تحقیقاتی استفاده از آنها در فعالیت های فضایی است. ماهواره های كوچك تحقیقاتی موجب افزایش درك ما از محیط نزدیك زمین در زمان حقیقی( real time ) از این محیط می شوند .

مدیر پروژه طراحی و ساخت ماهواره‌ دانشگاه صنعتی امیركبیر افزود : سازمان فضایی ایران نسبت به دیگر كشورها با تاخیر تاسیس شد اما از زمان تاسیس آن تا كنون فعالیت های فضایی در كشور قوام و انسجام بیشتری یافته است.

به گفته وی سازمان فضایی در حال حاضر سه دانشگاه صنعتی امیركبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران را به ساخت ماهواره مامور كرده است.
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.