آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 پس از نصب موفقیت آمیز  صفحات خورشیدی بر روی ایستگاه جهانی فضایی, هم اکنون این وسیله دست ساز بشر دومین جرم درخشان آسمان شب است.در واقع فضانوردان با نصب این آرایه جدید, ماموریت جدید STS-119 را به پایان رساندند. سرپرست این پروژه با اشاره به مهم بودن این ماموریت افزود: در این ماموریت ایستگاه فضایی را به بیشترین مقدار تولید انرژی رسانده ایم .

طول این آرایه که در عصر جمعه نصب شد به 73 متر می رسد. علاوه بر این با داشتن صفحه خورشیدی شماره S6 مقدار 2.926  متر مریع به جمع آرایه ها افزوده می شود که مقدار جمع آرایه ها را به 4047 متر مربع می رساند.

صفحات خورشیدی ایستگاه فضایی هم اکنون با داشتن 42854 متر مربع 120 کیلو وات انرژی الکتریکی قابل مصرف تولید می کند که البته در آسمان شب با این مقدار صفحه خورشیدی تنها از سیاره ناهید و ماه کم نور تر است!

 

 

با کمک این صفحات تازه نصب شده ایستگاه برای چندین سال توانایی کسب انرژی را دارد.کماکان صفحات "موج دار" به صورت طبیعی بر روی ایستگاه نصب شده و فضانوردان دو صفحه 35 متری در اطراف این دست ساز بشر را گزارش دادند.

 

 

با نصب این دو صفحه جدید مقدار تولید انرژی ایستگاه دوبرابر شد به طوریکه از 15 کیلو وات به 30 کیلو وات ارتقا یافت و البته فرصت را برای رصد این ایستگاه فضایی مغتنم بشمارید و از اینجا مسیر عبوری ایستگاه را بر فراز شهر خود ببینید

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.