آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
بعد از ظهر چهارشنبه ناسا زباله ای فضایی را رد گیری کرد که از فاصله ای بسیار نزدیک به آتلانتیس و هابل رد شد. این زباله که در حدود 10 سانتی متر قطر داشت متعلق به ماهواره ی چینی که در سال 2007 منهدم شد بود.ولی این بار به خیر گذشت و آتلانتیس نیازی به مانور زیاد پیدا نکرد.این قطعه ی سرگردان از فاصله ی 150 متری شاتل که هابل را به وسیله ی بازوی روبوتی خود به دام انداخته رد شد.


این اتفاق قبلا برای شاتل های دیگر هم افتاده بود و آنها مجبور شده بودند که مانورهای بزرگی را برای کنار رفتن از سر راه این زباله ها انجام دهند.پنجشنبه اولین راهپیمایی فضایی در این ماموریت انجام می شود.اکنون هابل در جایگاه بار آتلانتیس قرار دارد و قرار است برای تعمیر و ارتقای آن پنج راهپیمایی پیچیده ی فضایی انجام گیرد.
 
http://www.nasa.gov/images/content/345874main_hubble_grapple3.jpg
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.