آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 قطب نشین مریخ ( Mars Polar Lander ) کاوشگری است که قرار بود در ناحیه ی قطب جنوب این سیاره فرود آید و به مطالعه‌ی اقلیم، وضعیت آب و هوا و کلاهک یخی متغیر آن بپردازد.
این فضاپیما پس از ورود به جو در سال 1999 گم شد و گم شدن آن تا کنون یک راز باقی مانده است. شاید نرم افزار آن به اشتباه نشستن آن را اعلام کرده باشد و چتری که برای فرود آن درنظر گرفته شده از آن جدا شده باشد، شاید موتورهای کنُدکننده ی سرعت آن هیچ وقت روشن نشده اند و مریخ نشین به شدت با سطح برخورد کرده. تلاش ها برای پیدا کردن آن با استفاده از مدارگرد نقشه بردار مریخ (MGS) تا کنون ناکام مانده است. ولی اکنون ما مدار گرد اکتشافی مریخ (MRO) را داریم و دوربین HIRISE. امیدها برای پیدا کردن آن از نو تازه شده است و موقعش رسیده تا شما کمک کنید! دوربین HIRISE که بر روی مدارگرد اکتشافی مریخ قرار دارد تا به حال توانسته دو مریخ نورد و همچنین مریخ نشین فونیکس را پیدا کند.
 

 
مکان این سه از قبل کاملا مشخص بود، ولی اکنون نوبت به آن رسیده است که HIRISE قابلیت های خود را در پیدا کردن یک مریخ نشین گم شده نشان دهد. در تصاویر گرفته شده توسط HIRISE ما باید به دنبال چیزی شبیه مریخ نشینی منهدم شده و یا چتر آن باشیم. هرچند که امکان دارد خاک و گرد و غبار روی آن را پوشانده باشد. ولی این جا موقعی فرارسیده است که باید چشم های زیادی برای یافتنش دست به کار شوند. پس بیایید در تصاویر با کیفیت بالای دوربین HIRISE به دنبال آن بگردیم.
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.