آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

شب یوری

yurisnight 0246 سال پیش "یوری گاگارین" در تاریخ 12 آوریل 1961 به عنوان اولین انسانی شناخته شد که به خارج از جو زمین سفر کرد و 20 سال بعد نیز در تاریخ 12 آوریل 1981 شاتل فضایی کلمبیا، اولين فضاپیمایی كه توانايي پرواز مجدد را داشت، به مدار زمین فرستاده شد. اکنون همه سال مردم از سراسر جهان دور هم گرد می آیند و سالگرد این دو پرواز تاریخی را در کنار هم جشن می گیرند.

اولین «شب یوری» در سال 2001 میلادی به همت سه منجم آماتور «لورتا هیدالگو» و «جرج ت وایت ساید» و «تریش گارنر» برگزار شد و امروز در بیشتر کشور های دنیا مراسم شب یوری برگزار می شود. از کشور های بزرگ و پیشرفته چون کشور های اروپایی و امریکا گرفته تا کشور های در حال توسعه مانند ایران و حتی کشور های فقیر آفریقا و حتی فرا تر از این در ایستگاه بین المللی فضایی که به گرد زمین می گردد. در قطب و خلاصه هر جایی که بشر به آن راه یافته باشد.
از سال 2001 میلادی تاكنون هر ساله در بسياري از نقاط جهان با برگزاري مراسم و برنامه‌هاي تفریحی و علمي ويژه، اين شب به يادماندني، گرامي داشته مي‌شود. این مراسم با هدف آشنا کردن عموم مردم با فناوری فضا و نقش آن در زندگی روزمره‌ی انسان‌هاست. همچنین مردم جهان در این مراسم از جهانیان می‌خواهند از فضای ماوراء جو برای اهداف صلح‌جویانه استفاده کنند تا فضا، این نعمت الهی در خدمت پیشرفت و آسایش زندگی انسان باشد.

yurisnight 2018 800 800

 

همزمان با پنجاه و هفتمین سالگرد پرتاب نخستین انسان به فضا، مراسم پاسداشت "یوری گاگارین" در ۲۳ فروردین ماه از ساعت ۱۸ در محل آسمان نمای گنبد مینا برگزار خواهد شد.

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.