آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

شب یوری

yurisnight 0246 سال پیش "یوری گاگارین" در تاریخ 12 آوریل 1961 به عنوان اولین انسانی شناخته شد که به خارج از جو زمین سفر کرد و 20 سال بعد نیز در تاریخ 12 آوریل 1981 شاتل فضایی کلمبیا، اولين فضاپیمایی كه توانايي پرواز مجدد را داشت، به مدار زمین فرستاده شد. اکنون همه سال مردم از سراسر جهان دور هم گرد می آیند و سالگرد این دو پرواز تاریخی را در کنار هم جشن می گیرند.

اولین «شب یوری» در سال 2001 میلادی به همت سه منجم آماتور «لورتا هیدالگو» و «جرج ت وایت ساید» و «تریش گارنر» برگزار شد و امروز در بیشتر کشور های دنیا مراسم شب یوری برگزار می شود. از کشور های بزرگ و پیشرفته چون کشور های اروپایی و امریکا گرفته تا کشور های در حال توسعه مانند ایران و حتی کشور های فقیر آفریقا و حتی فرا تر از این در ایستگاه بین المللی فضایی که به گرد زمین می گردد. در قطب و خلاصه هر جایی که بشر به آن راه یافته باشد.
از سال 2001 میلادی تاكنون هر ساله در بسياري از نقاط جهان با برگزاري مراسم و برنامه‌هاي تفریحی و علمي ويژه، اين شب به يادماندني، گرامي داشته مي‌شود. این مراسم با هدف آشنا کردن عموم مردم با فناوری فضا و نقش آن در زندگی روزمره‌ی انسان‌هاست. همچنین مردم جهان در این مراسم از جهانیان می‌خواهند از فضای ماوراء جو برای اهداف صلح‌جویانه استفاده کنند تا فضا، این نعمت الهی در خدمت پیشرفت و آسایش زندگی انسان باشد.

yurisnight 2018 800 800

 

همزمان با پنجاه و هفتمین سالگرد پرتاب نخستین انسان به فضا، مراسم پاسداشت "یوری گاگارین" در ۲۳ فروردین ماه از ساعت ۱۸ در محل آسمان نمای گنبد مینا برگزار خواهد شد.

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.