آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
اعضای جمعیت منجمان مهبانگ ، همپای بسیاری از رصدگران آماتور و حرفه ای سراسر جهان ، مشتاقان رصد یکی از زیباترین رخدادهای شب یعنی حضور دنباله دارها در آسمان برای مشاهده و شکار چنین جرمی در آسمان گام برداشتند .

 

مکان : 15 کیلومتری جنوب زاهدان

 

زمان : دوشنبه 24/3/1389

 

ابزار  : تلسکوپ 10 اینچ دابسونی و دوچشمی100×25

 

رصدگران : فاطمه شیخ ، رامناز رئیسی فرد ، نیلوفر گمشادزائی ، جواد شهنواز ، صادق کاویانی ، بهنام قاسمی و بنیامین پیری

 

اهداف و برنامه های این شب رصدی

 

-          رصد دنباله دار مکنات (C/2009 R1) در ساعتی پیش از طلوع آفتاب : متاسفانه به دلیل کمبود امکانات عکاسی بوسیله تلسکوپ ، امکان ثبت از دنباله دار وجود نداشت ولی با توجه به محاسباتی که از پیش از رصد انجام شده بود ، جرم مذکور در صورت فلکی برساووش و در این شب رصدی در محل مشخص شده در نقشه زیر مشاهده شد :

 

http://taftansky.ir/main/images/mainImages/Images-of-stories/mcnought-map-mehbang.jpg

 

از مشخصه های این دنباله دار می توان به اندازه نسبتا بزرگ آن در دید ابزارهای رصدی ما  بود ( تقریبا اندازه دنباله دار به اندازه مشاهده ما از سیاره مشتری البته با چشمان غیر مسلح بود ) ، رنگ سبزفام از خود ساطع می کرد و جلوه بسیار جالب و زیبایی را در آسمان خلق کرده بود !

 

-          رصد اجرام ژرف آسمان : ماه در حالت هلالی و در طول شب غایب بود ، بنابراین فرصت مناسبی برای رصد آسمان شب پیش آمد اما وزش ناگهانی بادی که پیش از رصد پیش بینی نشده بود ، باعث اختلال حدودی در این قسمت از برنامه گردید . با وجود این تعدادی از اجرام آسمانی توسط ابزارهای رصدی ما شکار شدند !

-          رصد سیاراتی ماننند مشتری و زحل و همچنین رصد لکه های خورشیدی : در این قسمت علاوه بر مشاهده بصری ، رصدگران به ثبت مشاهدات خود در برگه های ثبت رصد پرداختند .

نمونه ای از برگه های ثبت رصد تکمیل شده توسط رصدگران :

 

http://taftansky.ir/main/images/mainImages/Images-of-stories/sabterasad-jupiter.jpg

 

 

مشاهده در اندازه بزرگتر

 

 

 

***

جمعیت منجمان مهبانگ : www.Zahedanastro.ir

 

پشتیبانی خبری : آسمان تفتان

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.