آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 دنباله دار دیگری در آسمان شب انتظار شما رصدگران را می کشد. این بار دنباله دار 15P Finlay به همراه سیارک وستا میهمان آسمان شب شما هستند. این دنباه دار و سیارک در مرز صورت فلکی حوت و قیطس قرار دارند  رصد آنها خالی از لطف نیست. برای یافتن و رصد دنباله دار   به ابزار مناسب مانند تلسکوپ های بالای 6 اینچ و آسمان تاریک نیاز است.
دنباله دار  15P Finlayجزو دنباله دارهایی است که دارای دوره تناوب هستد و در بین مدار مشتری و خورشید قرار دارند. این دانباله دار در سال 1886 توسط  William Henry Finlay کشف شد. دنباله دار 15P Finlay دارای دور تناوب 6.735 سال است و در 2 تیرماه 1387 به حضیض مداریش با خورشید خواهد رسید. به دلیل موقعیت مناسب رصدی این دنباله دار را در زمان حضیض می توانید در صورت فلکی بز ( حمل ) مشاهده کنید ولی قدر آن  حدود 12.6 خواهد بود.
در این بین سیارک وستا در نزدیکی این دنباله دار قرار دارد و سوژه مناسبی برای رصد می باشد. سیارک وستا در مرز صورت فلکی قیطس و ماهی جای دارد و قدر آن 8.2 است. شما رصدگران تیز بین می توانید آن را به آسانی و حتی با دوربین دوچشمی در بین ستاره ها تشخیص دهید. 
 
 دنباله دار 15P Finlay و سیارک وستا
 
صدگران می توانند گزارشهای خود را به آدرس ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.منتظر گزارشهای شما هستیم. 
 
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.