آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 ماه پس از عبور از کنار خورشید کم کم از آن فاصله می گیرد تا یک از جلوه‌های دیگر آسمان شب، هلال ماه را پدید آورد. اما دیدن هلال همیشه ساده و آسان نسیت و برای دیدن آن به ابزارهای رصدی، پشت کار و دقت بسیار نیاز است.
هلال ماه از برخی جنبه‌ها مهم است، از نظر دینی برای تعیین روز اول ماه قمری و به لحاظ علمی که شامل بررسی معیارهای رویت هلال ماه، رکوردهای جهانی رویت و... . اما این روزها تب و تاب دیدن هلال برای روز اول ماه قمری داغ تر است و از این رو برخی از رصدگران، یک شبه به رویتگران هلال ماه بدل می شوند و این مشکل اصلی رویت هلال ماه امروز ایران است!

اما ماه در روز دوشنبه 7 شهریور 1390 و ساعت 3 و 4 دقیقه به وقت جهانی ( UT ) و 7 و 34 دقیقه به وقت محلی ایران ( LMT ) از 5 درجه‌ای خورشید خواهد گذشت که به این لحظه ماه نو می گویند. از این پس سن ماه برابر با صفر خواهد بود و دوباره شروع به زیاد شدن می کند. حال، هلال در مسیر حرکت خود با توجه به بیشترین حد جدایی از خط فرضی دایره البروج ( عرض دایره البروجی 5 درجه ) شروع به فاصله گرفتن از خورشید می کند، اما در شامگاه روز دوشنبه 7 شهریور هلال آن اندازه که باید از خورشید فاصله نمی گیرد و بنابراین دیده نخواهد شد.

مشخصات هلال در شامگاه روز دوشنبه 7 شهویور 1390
زمان غروب خورشید : 19 و 36 دقیقه
سمت خورشید در زمان غروب : 282 درجه
ارتفاع هلال در زمان غروب خورشید 2- درجه و 15 دقیقه ( 2 درجه زیر افق )
زمان غروب هلال ماه :  ساعت 19 و 28 دقیقه
سن هلال در زمان غروب خورشید : 12 ساعت و 2 دقیقه
بنابراین هلال کمی قبل از خورشید غروب خواهد کرد و دیده نخواهد شد.
 
 
ماه به حرکت خود در مسیرش ادامه خواهد داد تا روز سه شنبه 8 شهریور 1390. خورشید در این روز در ساعت 6 و 34 دقیقه طلوع خواهد کرد و پس از آن هلال ماه در ساعت 7 و 53 دقیقه سر از افق بیرون خواهد آورد. اگر از آن دسته از علاقه مندان به رویت هلال ماه در روز باشید، با رعایت تمامی نکات ایمنی می توانید از شب قبل با تنظیم تلسکوپ خود و آماده شدن برای رصد آن، کمی پس از طلوع هلال ماه ( در صورت تمیز بودن افق ) به دنبال هلال بگردید. زیرا در این زمان فاز ( درصد بخش درخشان هلال ) 1.6 است و به راحتی در تلسکوپ دیده خواهد شد.
خورشید تا زمان غروب به راه خود ادامه می دهد و هلال با کمی تأخیر به دنبال آن، تا در زمان غروب بازهم فرصتی برای دیدن هلال را به علاقه مندان بدهد.
تلاش رصدگران برای رصد هلال در روز 
( ستاد رویت هلال ماه فارس )
 
مشخصات هلال ماه در شامگاه سه شنبه 8 شهریور 1390
زمان غروب خورشید : ساعت 19 و 35 دقیقه
سمت خورشید در زمان غروب : 281.5 درجه
ارتفاع هلال در زمان غروب خورشید : 5 درجه
سمت هلال در زمان غروب خورشید : 261 درجه
فاز هلال : 3.5 درصد
زمان غروب هلال : ساعت 20 و 4 دقیقه

بنابراین هلال با کمی دقت و حوصله در بالای افق دیده خواهد شد و شما تنها 29 دقیقه برای دیدن آن وقت دارید.
 

 توجه : تمامی زمانها برای افق شهر تهران است
 
نویسنده : خسرو جعفری زاده  
تذکر : هرگونه کپی برداری خلاف است و برای درج خبر از لینک این خبر استفاده شود. در غیر این صورت برخورد جدی خواهد شد.
 
 

 
 
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.