آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: امشب می توان هلال ماه محرم را به دلیل مکث زیاد و فاز مناسب ماه پس از غروب خورشید در آسمان، به آسانی رصد کرد.

خسرو جعفری زاده، در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص رویت هلال ماه گفت: شامگاه یکشنبه ۱۱ مهرماه می توان هلال ماه را به آسانی در بالای افق غربی آسمان رصد کرد.

وی با بیان اینکه وضعیت هلال ماه از نظر رصدی و مقادیر آن بسیار مناسب است، افزود : در این شب هلال ماه با فاز ۲ درصد بسیار نورانی و درخشنده دیده می شود که هلال ماه شب اول محرم است.

به گفته وی، در شامگاه روز ۱۱ مهرماه زمان غروب خورشید ۱۷:۴۶ دقیقه و غروب ماه ساعت ۱۸:۴۴ دقیقه خواهد بود که به همین دلیل مدت مکث ماه ۵۸ دقیقه است؛ به این معنی که ماه ۵۸ دقیقه پس از غروب خورشید به زیر افق می رود و به آسانی قابل مشاهده است.

جعفری زاده در خصوص رویداد دیگر نجومی که بعد از رویت هلال ماه محرم رخ می دهد، عنوان کرد: در روز ۱۲ مهرماه، هلال ماه با سیاره زهره همنشینی دیدنی خواهد داشت و این دو در کنار یکدیگر دیده می شوند.

newmoon venus 110795

جعفری زاده اظهار داشت: در شامگاه ۱۲ مهرماه که شاهد همنشینی هلال ماه و سیاره زهره هستیم، فاز هلال ۶.۳ و قدر سیاره زهره منفی ۴ است و منظره زیبایی را برای عکاسی پدید می آورد.

وی افزود : همنشینی به معنی نزدیک شدن دو جسم آسمانی به یکدیگر است؛ به طور مثال سیاره زهره و هلال ماه در کنار یکدیگر و یا سیاره مریخ و ماه و حتی دو سیاره در کنار یکدیگر را همنشینی گویند.

خبرنگار حوزه علم و فناوری خبرگزاری مهر، خبرنگار فعال در حوزه فناوری نانو

نویسنده: میترا سعیدی کیا

خبرنگار حوزه علم و فناوری خبرگزاری مهر، خبرنگار فعال در حوزه فناوری نانو

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.