آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

مدیر انجمن نجوم اهواز از رویت هلال شامگاهی ماه ربیع الاول خبر داد و گفت: می توان این ماه قمری را فردا با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.

خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه روز چهارشنبه دهم آذرماه هلال ماه ربیع الاول ۱۴۳۸ دیده می شود، اظهار داشت: در این روز خورشید ساعت ۱۶:۵۱ دقیقه به وقت مرکزی ایران از افق غربی غروب می کند.

وی ادامه داد:  دقیقا ۳۰ دقیقه بعد از غروب خورشید هلال ماه ربیع الاول را می توان در افق غربی با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.

این کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: در این زمان، فاز ماه تقریبا برابر با ۲.۱ درصد است؛ همچنین ارتفاع ماه برابر با ۴ درجه از افق خواهد بود.

 مدیر انجمن نجوم اهواز با بیان اینکه البته این هلال ماه در افق مناسب و بدون غبار و با چشم غیر مسلح قابل رصد خواهد بود، افزود: هلال ماه ربیع الاول در این زمان به میزان ۱۲.۷ دهم درجه از خورشید فاصله دارد.

جعفری زاده با اشاره به اینکه در این زمان می توان سیاره عطارد را هم مشاهده کرد، گفت: اگر به هنگام رصد هلال ماه ۱۰ درجه به سمت جنوب آسمان ( روی سمت ) حرکت کنیم سیاره عطارد قابل مشاهده است؛ قدر عطارد -۰.۵ است و به راحتی دیده می شود.

وی با بیان اینکه هلال ماه ربیع الاول در ساعت ۱۷ و ۵۰ دقیقه غروب می کند، گفت: هر چه به سمت غرب ایران پیش برویم هلال های ماه راحت تر دیده می شوند، چون تقریبا یک ساعت اختلاف غروب خورشید با شرق ایران دارند و ماه بالاتر از افق قرار دارد.

جعفری زاده افزود: از سوی دیگر، سیاره زهره هم به شکل یک ستاره پرنور بالاتر از سیاره عطارد  دیده می شود.

 

خبرنگار حوزه علم و فناوری خبرگزاری مهر، خبرنگار فعال در حوزه فناوری نانو

نویسنده: میترا سعیدی کیا

خبرنگار حوزه علم و فناوری خبرگزاری مهر، خبرنگار فعال در حوزه فناوری نانو

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.