آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص رصد آخرین رویداد نجومی که در آسمان قابل مشاهده است، گفت: شامگاه امروز دوم مردادماه می توان هلال ماه را با چشم غیر مسلح رصد کرد.

 

وی با بیان اینکه امشب خورشید در ساعت ۲۰:۱۴ به وقت تهران غروب می کند، خاطر نشان کرد: تقریبا ۲۰ دقیقه بعد از آن، ساعت ۲۰:۳۴ دقیقه در ارتفاع ۵ درجه ای از افق میتوان هلال ماه را به راحتی رصد کرد.

این کارشناس نجوم عنوان کرد: هلال ماه در این زمان فاز ۲.۲ درصدی دارد و  این میزان باعث می شود که ماه به صورت خیلی پرنور و با چشم غیر مسلح دیده شود.

به گفته مدیر انجمن نجوم اهواز، برای رصد ماه در این زمان، نیازی به ابزار رصدی دقیق و دوربین دو چشمی نیست و به راحتی با چشم غیر مسلح دیده‌می شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امشب، زمان غروب ماه ۲۱:۰۲ دقیقه است و می توان گفت که در مدت نزدیک ۵۰ دقیقه ماه در آسمان است؛ این مدت مکث فرصت خوبی برای عکاسی و رصد ماه ذوالقعده به شمار می‌رود.

وی در خصوص رصد رویداد دیگری در همین زمان گفت: بالاتراز هلال ماه، سیاره عطارد در فاصله ۱۰ درجه ای قرار دارد که می توان همزمان آن را نیز مشاهده کرد.

وی افزود: قدر سیاره عطارد برابر با  ۰.۲ است و اندازه یک ستاره پرنور در افق مشخص خواهد بود.

جعفری زاده در ادامه اظهار داشت: همچنین در شامگاه روز سوم مرداد ماه، هلال ماه از افق دورتر می‌شود  و با فاز  ۶.۹ درصد و  در کنار سیاره عطارد و قلب الاسد قرار می گیرد.

10036 moon 02 05 36

وی افزود: می توان گفت که شامگاه سه شنبه همنشینی بین عطارد، قلب الاسد و ماه رخ می دهد. جدایی زاویه برابر با ۳ درجه است، این رویداد را می توان با چشم غیر مسلح رصد و مشاهده کرد.

 

خبرنگار حوزه علم و فناوری خبرگزاری مهر، خبرنگار فعال در حوزه فناوری نانو

نویسنده: میترا سعیدی کیا

خبرنگار حوزه علم و فناوری خبرگزاری مهر، خبرنگار فعال در حوزه فناوری نانو

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.