آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

http://media.farsnews.com/Media/8810/Images/jpg/A0796/A0796139.jpg آخرین روز فصل پاییز و ماه آذر، همزمان با انقلاب زمستانی ماه به صورت كامل می گیرد اما از آنجائیكه این پدیده برای ساكنان قاره آسیا و به خصوص كشور عزیزمان، ایران، در روز به وقوع می پیوندد، در این مناطق قابل مشاهده نیست!

 

ماه گرفتگی از ساعت 6:32 صبح به وقت گرینویچ آغاز و تا ساعت 10:02 ادامه خواهد داشت و بهترین نقاط رصد در تمامی نقاط آمریكای شمالی و بخش‌هایی از اروپا محاسبه شده است.

 

 

اتفاق جالب و منحصر بفرد دیگری كه در طی این پدیده كه رخ می دهد، وقوع تاریك ترین روز جهان در طی 456 سال گذشته است ! علت این اتفاق نادر همزمانی وقوع ماه گرفتگی کامل و آغاز انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می باشد و پیش از 2010 نیز در سالهای 1638همزمانی تقریبی ماه گرفتگی و آغاز انقلاب زمستانی مشاهده شده است ؛ پس از سال 2010، برای اینکه دوباره شاهد چنین همخوانی در طلوع ماه کامل و آغاز انقلاب زمستانی باشید باید مدت طولانی را در انتظار به سر ببرید، یعنی تا 21 دسامبر سال 2094.

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.