آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

بعد از مدت زمان طولانی، انتظارها به سر رسید و ماه در حرکت مداری خود به دور زمین از درون بخشی از تمام سایه زمین عبور می کند تا ایرانیان شاهد " ماه گرفنگی جزئی " باشند. ابن ماه گرفتگی در شامگاه روز دوشنبه 16 مرداد 1396 روی میدهد و تمام ایران این گرفت جزئی را می‌توانند رصد کنند.

 Penumbral Lunar Eclipse i603173198

گرفت جزئی ماه 16 مرداد 1396، از دوره ساروسی 119 است. در این دوره 82 گرفت ماه قرار دارد که این گرفت شماره 61 می‌باشد. کل مدت زمان این گرفت 1 ساعت و 55 دقیقه  است..

10036 Lunar eclipse 07 aug 2017 01


گرفت جزئی با ورود ماه به نیم سایه زمین در ساعت 20 و 17 دقیقه و 47 ثانیه آغاز می‌شود، ولی به دلیل نورانی بودن نیم سایه زمین دیدن آن به راحتی میسر نیست. با گذشت زمان ورود ماه به نیم سایه زمین، بخش‌های جنوبی ماه کمی تیره می‌شود و این روند تا زمان نزدیک شده به تمام سایه ادامه پیدا می کند. در ساعت 21 و 52 دقیقه و 1 ثانیه ماه وارد تمام سایه زمین می‌شود و در این زمان گرفت جزئی ماه آغاز شده است. در این زمان به راحتی و با چشم غیر مسلح می‌توان ماه‌گرفتگی را رصد کرد. با ورود ماه به تمام سایه رفته رفته ماه تیره‌تر می‌شود و درصد بیشتری از ماه دچار گرفتگی می‌شود. در ساعت 22 و 50 دقیقه و 11 ثانیه بیشترین گرفتگی جزئی ماه با 24.6 درصد روی می‌دهد. در ادامه حرکت ماه در تمام سایه، رفته رفته ماه به پایان گرفت نزدیک می‌شود و بعد از این زمان درصد گرفت ماه نیز کاهش میابد. تا در ساعت 23 و 48 دقیقه و 21 ثانیه لبه ماه آخرین تماس را با "تمام سایه زمین" خواهد داشت  و گرفت جزئی ماه پایان می‌پذیرد. اما ماه همچنان در نیم سایه به حرکت خود ادامه می‌دهد و در ساعت 1 و 22 دقیقه و 38 ثانیه ماه از نیم سایه نیز خارج می‌شود.

10036 Lunar eclipse 07 aug 2017 02

این رویداد جذاب و دیدنی از تمام ایران قابل مشاهده است و می توانید با ابزار رصدی مختلف تصاویز زیبایی از آن را تهیه کنید. منتظر گزارشهای شما هستیم.

** توجه داشته باشید تمامی زمانها برای افق مرکز ایران است

ارسال گزارش : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

iranoptic banner 101

 

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • سحابی حباب

    سحابی حباب عکاس: امین اشرفی سحابی حباب (انگلیسی: NGC 7635‎) سحابی پخشیده کم‌نوری در صورت فلکی ذات‌الکرسی است.این سحابی در فاصله ۱۱۰۰۰[…]

  • خوشه ستاره ای پروین

    خوشه ستاره ای پروین عکاس: رضا حکیمی خوشه پروین نام خوشه‌ای در صورت فلکی گاو میباشد و در لیست مسیه به M45 نام‌گذاری شده‌است.[…]

  • شهاب برساووشی

    شهاب برساووشی عکاس: طاها قوچکانلو بارش شهابی بَرساوُشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالباً[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.