آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 آخرین روزهای مهرماه یکی از رویدهای دیدنی در آسمان شب به وقوع خواهد پیوست که بسیاری از رصدگران را به خارج از شهرها خواهند کشاند. این رویداد بارش شهابی جباری است که در دو روز دیگر به اوج خواهد رسید..
 
بر اساس محاسبات صورت گرفته از سوی وب سایت IMO بارش شهابی جباری از تاریخ 10مهرماه تا 16 آبانماه فعال است اما در روز 29 و 30 مهرماه به بیشینه‌ی فعالیت خواهد رسید و ZHR آن تقریباً برابر با 30 است. بارش شهابی جباری حاصل بازمانه‌های دنباله دار معروف هالی (1P/Halley )  است که آخرین بار در سال 1363 باعث فراوانی بسیار در بارش شد.
 
 
بارش شهابی امسال در دو روز 29 و 30 مهرماه فعالی خواهد بود و هنوز اطلاعات دقیقی مبنی بر ساعت اوج آن منتشر نشده است.
وضعیت ماه در زمان بارش شهابی جباری وضعیت بحرانی نخواهد داشت. ماه در صبحگاه روز 29 مهرماه ساعت 23 و 50 دقیقه با فازی برابر با 43 درصد طلوع خواهد کرد اما کانون بارش یک ساعت قبل از آن از افق سر بر خواهد آورد.
 
 
 
صبحگاه روز بعد ( 30 مهرماه 1390 ) ماه به شکل هلال ضخیمی در کنار سیاره مریخ جای خواهد داشت و شما می توانید شاهد منظره‌ای دیدنی از بارش و همنشینی ( مقارنه ) این دو باشید.
 
نقشه کامل برای رصدگران علاقه مند به ثبت بارش
 
نویسنده : خسرو جعفری زاده
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

13 آذر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.