آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 دبیر انجمن نجوم اهواز زمان اوج بارش شهابی برساوشی را روز یکشنبه 22 مرداد اعلام کرد و گفت: زمان اوج بارش شهابی در ایران روز است ولی از زمان غروب خورشید می توان در هر ساعت 100 شهاب را رصد کرد.
 
خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به پدیده بارش شهابی برساوشی افزود: بارش برساوشی یکی از معروفترین بارشهای شهابی است که هرسال صورت می گیرد. این بارش شهابی از بازمانده های دنباله دار 109 p سویفت تاتل است.
دبیر انجمن نجوم دوره تناوب این دنباله دار را 130 سال یکبار ذکر کرد و اظهار داشت: آخرین باری که این دنباله دار به ملاقات خورشید آمد سال 1992 میلادی بوده است.
 
وی ادامه داد: هر زمان که این دنباله دار به خورشید نزدیک می شود به دلیل آنکه گرد و غبار و بازمانده های بسیاری در مسیر خود بر جای می گذارد، بارشهای شهابی غنی از شهاب ایجاد می کند به گونه ای که در بارش شهابی سالهای 1992 و 1990 از این دنباله دار، شهابهای زیادی مشاهده شد.
 
زمان اوج بارش در هفته آینده

جعفری زاه با اشاره به جزئیات بارش شهابی برساوشی در سال جاری توضیح داد: بارش شهابی برساوشی در سال جاری به وقت جهانی روز 12 اگوست مصادف با روز یکشنبه 22 مرداد به اوج بارش می رسد.
 
وی با بیان اینکه زمان دقیق اوج بارش بسته به زمانی است که زمین به توده بازمانده دنباله دار سویفت تاتل می رسد، خاطر نشان کرد: بر اساس محاسبات انجام شده زمان اوج بارش به وقت جهانی در بین ساعتهای 12 تا 14 ظهر خواهد بود که این زمان در ایران ساعت 15 تا 18:30 می شود.
 
دبیر انجمن نجوم اهواز با تاکید بر اینکه زمان اوج بارش در ایران در روز صورت می گیرد، یادآور شد: رصدگران ایرانی برای رصد این پدیده نجومی باید تا غروب خورشید در ساعت 20:20 منتظر بمانند.
 
تصویری از بارش شهابی برساووشی در سال 1837 میلادی
 
 
 
 
 
خلق دو تصویر زیبای نجومی
این ستاره شناس با بیان اینکه آسمان امسال برای رصد بارش شهابی برساوشی مناسب است، ادامه داد: در زمان اوج بارش، ماه را در آسمان نداریم ولی یک روز پس از اوج بارش هلال ماه میان سیاره زهره و مشتری قرار می گیرد. به این ترتیب شاهد دو پدیده زیبای نجومی در هفته آینده خواهیم بود.
 
100 شهاب در یک ساعت
دبیر انجمن نجوم اهواز با اشاره به تعداد ZHR این بارش اضافه کرد: تعداد ZHR (تعداد شهابهایی که در یک ساعت قابل مشاهده است) بارش شهابی برساوشی 100 شهاب است و کانون بارش در صورت فلکی برساوشی در مرز بین ذات الکرسی و برساوش صورت می گیرد.

وی همچنین زمان طلوع کانون بارش (صورت فلکی برساوشی) در ایران را در ساعت بین 10 تا 11 ذکر کرد و گفت: مکان طلوع بارش نیز در شمال شرق آسمان است.
 
جعفری زاده با بیان اینکه سرعت شهابهای بارش شهابی برساوشی کم است، توضیح داد: شهابهای این بارش با سرعت 59 کیلومتر در ساعت به جو زمین برخورد می کنند که در مقایسه با سایر بارشها که سرعت آنها گاه به 70 کیلومتر در ساعت می رسد کم است از این رو شهابهای این بارش پرنورتر هستند.
 
وی دلیل اهمیت این بارش را غنی بودن تعداد شهابها و پرنوری شهابهای دانست و افزود: این امر باعث شد تا در سال گذشته با وجود ماه بدر در آسمان شهابهای پرنور با قدر (درخشندگی) منفی 4 و 5 رصد کنیم.
 
وضعیت رصد پدیده بارش شهابی برساوشی
جعفری زاده به بیان وضعیت بارش در شهرهای مختلف پرداخت و خاطر نشان کرد: این بارش از کلیه نقاط کشور قابل مشاهده است ولی کانون بارش برای شهرهای شرق ایران زودتر طلوع می کند.
 
وی در عین حال خاطر نشان کرد: مردم در داخل شهرها منتظر دیدن شهاب نباشند؛ چراکه به دلیل آلودگی نوری مشاهده این پدیده با دشواری همراه است.
 
بیشتر بدانیم :
اگر بیش از 5 شهاب از یک نقطه در آسمان پدیدار شوند ( یعنی امتداد برعکس حرکت آنها به یک نقطه برسد ) این مکان در آسمان را کانون بارش شهابی گویند. بارش شهابی بر اساس نام صورت فلکی که در آن قرار دارد یا ستاره ای که در نزدیکی ان است نام گذاری می شود. مانند بارش شهابی اسدی ( شیری ) که کانونی آن در صورت فلکی شیر قرار درد. بار شهابی اتا دلوی که کانون بارش در کنار ستاره اتا در صورت فلکی دلو قرار دارد.
 
 
بدست آوردن کانونی بارش شهابی
 
عکاسی از بارش شهابی

عکاسی از بارش شهابی بیشتر به داشتن مواردی مانند ابزار مانسب و داشتن صبر، پشتکار و زیرکی خاصی دارد. در یک بارش شهابی تمامی شهاب ها در نزدیکی کانونی بوجود نخواهند آمد. ممکن است که در منطقه ای بسیار دورتر  پدیدار شوند. به طور مثال 50 الی 100 درجه دورتر از کانون بارش دیده شوند.
برای این منظور استفاده از لنز های واید که دارای میدان دید باز هستند را توصیه می کنیم. لنز هایی مانند 8 میلیمتری، 14 میلیمتری، 20 میلیمتری، 28 میلیمتری و 38 میلیمتری و لنز نرمال 50 میلیمتری برای ثبت بارش های شهابی بسیار مناسب هستند. داشتن آسمان تاریک در عکاسی بسیار اهمیت دارد. آسمانی که دارای حد قدری 5.5 الی 6.5 باشد و کاملاً صاف و بدون گرد و غبار و رطوبت شانش شما را در ثبت تعداد بیشتری شهاب و رصد آن بیشتر خواهد کرد. اگر از دوربین های آنالوگ و مکانیکی استفاده می کنید، حساسیت فیلم را بالاتر از 400 انتخاب کنید. دوربین های دیجیتال با تنظیم حساسیت آن بر روی ISO800 گزینه مناسبی برای ثبت شهاب ها است.
 
 
دوربین عکاسی و پایه برای عکاسی از بارش شهابی
 
عدد F دوربین یا تنظیم دریچه ورود نور نیز بستگی به تاریکی محیط اطراف دارد. اگر آسمان و محیط اطراف دارای تاریکی مناسبی است، می توایند عدد F را بر روی 1.8 و یا 2 تنظیم کنید که بیشترین مقدار نور به فیلم شما برسد. البته با بیشتر شدن مدت نوردهی نیز این عدد تغییر خواهد کرد. به طور مثال در مکانی قرار داردید که دارای آسمانی کاملاً صاف و ایدآل برای رصد است. لنز شما از نوع واید 28 میلیمتری با میدان دید 49 درجه در 74 درجه و نوع فیلم عکاسی شما ASA800  است. برای نوردهی از آسمان در این حالت دوربین را به سمتی از آسمان که احتمال پدیدار شدن شهاب باشد، تنظیم کنید. عدد f را بر روی 2 انتخاب نموده و سرعت شاتر را در حات دستی ( B یا T ) قرار دهید. انتخاب زمان نوردهی بستگی به خودتان دارد.
  
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

09 آذر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.