آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 آخرین روز مهرماه هر سال برای ستاره شناسان یاد آور رویدادی بسیار دیدنی و جذاب به نام بارش شهابی جباری است. دوربینهای عکاسی و زیراندازهای خود را آماده کنید و در محیطی به دور از نور شهر به رصد بارش شهابی بپردازید.
 
بر اساس محاسبات صورت گرفته از سوی وب سایت IMO  بارش شهابی جباری از تاریخ 10مهرماه تا 16 آبانماه فعال است اما در روز 29 و 30 مهرماه به بیشینه‌ی فعالیت خواهد رسید و ZHR آن تقریباً برابر با 30 است. بارش شهابی جباری حاصل بازمانه‌های دنباله دار معروف هالی (1P/Halley )  است که آخرین بار در سال 1363 باعث فراوانی بسیار در بارش شد.
 
 
وضعیت بارش شهابی سال 1391

امسال بارش شهابی وضعیت بسیار خوبی دارد. ماه در آسمان نیست، سیاره مشتری در نزدیکی کانون بارش است و منظره دیدنی را پدید خواهد آورد. پس از این دو موضوع در صورت صاف بودن آسمان، می توانید شاهد بارش بسیار خوبی از شهاب در آسمان باشید و البته دور از آلودگی نوری شهرها.
 
 
بارش شهابی امسال در روز یکشنبه 30 مهرماه 1391 و کمی پس از غروب خورشید به اوج می رسد و بر طبق پیشبینی ( توجه کنید، پیش بینی نه رصد ) تعداد 25 شهاب در ساعت دیده خواهد شد.

 
orionid 2012 colorado mcvey
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

13 آذر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.