آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 ستاره شناسان به كمك تلسكوپ فضایی هابل شاهد چگونگی تحول باقیمانده یك انفجار ابر نواختری در ابر بزرگ ماژلانی ( آسمان نیمكره جنوبی ) هستند.
. این انفجار در سال 1987 میلادی رخ داد و اكنون با نام باقیمانده ابر نواختری 1987A  به عنوان نزدیك ترین ابرنواختر 400 سال اخیر شناخته می شود. نزدیكی این انفجار به دانشمندان اجازه داده تا چگونگی تحول آن را پیگیری نمایند. طبق مشاهدات جدید باقیمانده این انفجار كه طی سالهای گذشته در حال كم نور شدن بود ولی امروزه در حال پرنور شدن است. به نظر می رسد كه فرایندی جدید موجب دادن انرژی به این ابرهای باقیمانده از انفجار باشد. ابرهای ناشی از انفجار در حال برخورد با حلقه های باقیمانده سرد تر كه قبلاً در اطراف ستاره وجود داشته اند  هستند و در طی این برخوردها امواج شوكی قوی ایجاد شده كه خود عامل تشكیل پرتوهای قوی مشاهده شده در ناحیه اشعه ایكس است. این امواج توسط تلسكوپ اشعه ایكس چاندرا قابل مشاهده است.
 
 
 
این امواج اشعه ایكس با ابرهای ناشی از انفجار ابرنواختر برخورد داشته و موجب درخشندگی آنها در ناحیه دیدگانی طیف می شوند.
در آدرس زیر فایلی از نحوه چگونگی تحول این ابرنواختر با حجم 2/2 مگابایت وبا فرمت كویك تایم وجود دارد:در این فایل تصویری حلقه آبی رنگ موادی است كه هزاران سال پیش از ستاره بیرون زده شده وحلقه نارنجی رنگ مواد پرتاب شده ناشی از انفجار را نشان می دهد.
 
 
منبع : universetoday
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • Delta Scorpii Sh2-1, Sh2-7، vdb 99

    Delta Scorpii Sh2-1, Sh2-7، vdb 99 عکاس: بیژن مروج الاحکامی صورت فلکی عقرب یکی از صورت های فلکی مهم باستانی است که بسیار مورد توجّه و[…]

  • کاروانسرای قلعه خرگوشی

    کاروانسرای قلعه خرگوشی عکاس: علی عباسی بیش از دو هزار سال پیش، در سراسر خاورمیانه، در مسیر کاروان‌های تجاری، ساختمان‌هایی برای مسافرها یا[…]

  • NGC 5139

    NGC 5139 عکاس: محسن شریفی امگا قنطورس (ω Cen) یا ان‌جی‌سی ۵۱۳۹یک خوشهٔ ستاره‌ای کروی است که در صورت فلکی قنطورس قرار[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.