آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
گروهی بین المللی از منجمان ، جوانترین باقی مانده ابرنواختری را كه تا كنون شناخته شده ، در كهكشان راه شیری كشف كردند. طی رصد های انجام شده توسط رادیو تلسكوپ بزرگ  ( VLT ) در ایالات متحده و رصدخانه فضایی چاندرا در طول موج پرتو های ایكس و همچنین مطالعات انجام شده توسط منجمان ، این ابرنواختر (G1.9+0.3) تنها 150 سال عمر دارد.
ابرنواختر، مرحله ی پایانی زندگی ستاره ای پر جرم تر از خورشید ما است كه در این مرحله از زندگی ، ستاره با انفجاری بسیار عظیم ، مواد درونی خود را به فضا پرتاب می كند. در كهكشان راه شیری در حدود 250 باقی مانده ابرنواختری شناخته شده است كه تا قبل از این كشف ، جوانترین آنها 340 سال عمر داشت.
 
دانشمندان از مقایسه عكسی كه در سال 2007 توسط رصدخانه فضایی چاندرا و عكسی كه در سال 1985 توسط رادیو تلسكوپ (VLT) گرفته شده است، دریافتند كه این باقی مانده ابرنواختری در طی 2 دهه است كه در حال انبساط است و این خود تاییدی بر جوان بودن این ابرنواختر است.
 
 
این باقی مانده ابرنواختری در طول 23 سال ، چیزی در حدود 15 درصد افزایش حجم داشته است.  از دیگر ویژگی های غیر عادی  ابرنواختر (G1.9+0.3,) ، اندازه بسیار بزرگ آن است كه نشان می دهد در چند دهه ی گذشته این ابرنواختر از خود تشعشعات رادیویی نیز داشته است.

فاصله (G1.9+0.3) هنوز كاملا آشكار نیست اما چیزی كه مشخص است ، نزدیك بودن این ابرنواختر به مركز كهكشان است. ابرنواختر مذكور توسط مقدار زیادی گاز و گرد و غبار احاطه شده است و این بدان معناست كه در سال 1850 كه این ستاره منفجر شده است ، منجمان قادر به دیدن این ستاره نبوده اند. یكی از دانشمندان و منجمان این پروژه می گوید : به دلیل جوان بودن و سرعت بالای انبساط این ابرنواختر ،  می توان در سال های آینده به چگونگی تحول ستارگان و مراحل پایانی زندگی آنها پی برد
 
منبع : universetoday.com
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.