آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 سیاره مریخ در مسیر عبور خود در نزدیکی دایره البروج، بامداد فردا از درون خوشه‌ی باز Cr89 که در دوپیکر جای دارد، عبور خواهد کرد. 
عبور سیارات از دورن خوشه‌های باز و یا نزدیکی خوشه‌های کروی یکی از سوژه‌های مناسب برای عکاسی و رصد هستند. این بار خوشه باز Cr89 در کنار خوشه باز M35 در صورت فلکی دو پیکر  میزبان عبور سیاره مریخ خواهد بود و برای دیدن آن به مشکل خاصی بر نخواهید خورد. سیاره مریخ نیز به مانند ستاره‌ای سرخ رنگ از قدر 1.4 در آسمان می درخشد. این سیاره ساعت 15 امروز از پیش روی خوشه باز Cr89 خواهد گذشت و به دلیل طلوع نکردن این دو باید تا ساعت 3 بامداد روز بعد ( 19 مرداد 1380 ) منتظر باشید. در این زمان سیاره مریخ در پیش روی خوشه باز قرار دارد و در ساعت 8 و 55 دقیقه از محدوده خوشه باز Cr89 خارج خواهد شد. اکر توسط ابزارهای  مناسب رصدی به دیدن این رویداد می روید، می توانید با کشیدن طرح دستی ( Sketch ) و بررسی ساعت به ساعت حرکت سیاره مریخ را به ثبت برسانید. 
 
 
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

14 آذر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.