آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

 این روزها دو سیاره ناهید ( زهره ) و مشتری به همراه خوشه پروین نمایی زیبا را برای شما در صبحگاه به ارمغان می آورد. 

صبحگاه فردا کمی پس از اذان صبح، نگاهی به افق شرقی بیندازید تا دو سیاره زیبای صبحگاهی به همراه خوشه پروین را بتوانید رصد کنید. اما در کنار آنها ستاره چشم گاو ( الدبران )، عیوق، الغول ( برساووش ) نیز خدنمایی می کند. در روزهای آینده فاصله زاویه ای این دو سیاره بیشتر خواهد شد و از یکدیگر دور می شوند.

اما در این همنشینی دیدنی درخشندگی سیاره زهره 4.5- است و در فاصله 0.43 واحد ستاره شناسی از ما قرار دارد. به دلیل موقعیت مداری این سیاره، تنها 28 درصد سطح آن را می توانید ببینیم و شکل سیاره نیز به صورت  هلال است ( دلیل این مورد قرار گیری مدار سیاره زهره بین مدار زمین و خورشید است. )

سیاره مشتری نیز مانند همیشه حکمران منظومه خورشیدی است و نمایی دیدنی برای رصدگران دارد. این سیاره با درخشندگی 2- در فاصله   5.01 واحد ستاره شناسی از ما قرار دارد. این سیاره همیشه کانون توجه ستاره شناسان بوده و یکی از پروژه های جالب در رصد این سیاره، ثبت برخورد اجرام بسیار بزرگ منظومه خورشیدی ( دنباله دارها و سیارکها ) است. البته برای این ثبت، به پشتکار و شانس بسیار زیادی نیاز دارید.

 

 

 

در این همنشینی، سیاره زهره در کنار ستاره ای قرمز رنگ دیده می شود که همان ستاره الدبران ( چشم گاو ) است. سیاره مشتری کمی بالاتر به مانند جسم نورانی سفید رنگ و کمی بالاتر از این دو خوشه زیبای پروین جای دارد.

 

فرصت را از دست ندهید...

 

خسرو جعفری زاده

تیرماه 1391

 

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

14 آذر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.